Najważniejsze akcesoria rowerowe!

Najważniejsze akcesoria rowerowe!

Posted by   paź 27, 2023     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Wielu użytkowników rowerów najpierw zakupuje swój wymarzony jednoślad, a dopiero potem kompletuje do niego szereg akcesoriów, mających za zadanie ułatwić użytkownikowi jazdę, lub uczynić ją bezpieczniejszą.

Rowerowe akcesoria można podzielić na trzy typy; Totalnie niepotrzebne bajery, często kosmetyczne lub o niewielkiej użyteczności, których głównym zadaniem jest wprawianie w zachwyt przyjaciół danego kolarza. Do tej kategorii zaliczymy np. Ledowe nakrętki na wentyle, czy montowany na kierownicy parasol. Następne są rzeczy, które warto mieć, ale nieposiadanie ich nie obniży wcale jakości jazdy. W tej grupie uwzględniamy na przykład osłonę łańcucha, uchwyt na telefon czy specjalistyczne rękawice. W tym artykule zajmiemy się jednak akcesoriami, których uwzględnienie w jednośladzie znacznie polepszy nasze odczucia podczas praktykowania kolarstwa.

Oczywiście żaden z wymienionych poniżej dodatków nie jest wcale wymagany, aby czerpać z jazdy na rowerze przyjemność. Wyposażenie się w nie uczyni jednak nasze hobby znacznie wygodniejszym i bezpieczniejszym, pozwoli nam również na ochronę jednośladu, na który wydaliśmy w większości mnóstwo pieniędzy.

Kask rowerowy

stnieją kraje, w których noszenie kasku jest obowiązkowe, oraz egzekwowane przez prawo – Polska jednak do nich niestety nie należy. Mimo wszystko warto go mieć, zwłaszcza kiedy planujemy uprawiać ekstremalne formy kolarstwa górskiego, takie jak downhill czy enduro. W przypadku jazdy rekreacyjnej nasze szanse na poważny wypadek są bardzo niewielkie. Należy jednak pamiętać, że takowe w większości przypadków zdarzają się przez czynniki losowe, a nie przez nasz brak umiejętności. Jeśli np. zderzy się z nami pijany bądź nieodpowiedzialny kierowca to zabezpieczające nakrycie głowy jest w stanie uratować nam życie. Z tego powodu nie powinniśmy go lekceważyć, lub krzywo patrzeć się na osoby, które propagują używanie kasków. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów ochraniaczy na czaszkę, które różnią się poziomem bezpieczeństwa, a ponadto dostosowane są do konkretnych sportów. Tak na przykład do jazdy na BMX idealnie sprawdzi się kask typu „Orzeszek”, a jeśli kręci nas MTB to powinniśmy się przyjrzeć raczej kaskom z kategorii Full-Face. Warto też zwrócić uwagę na używane w sprzęcie technologie. Obecnie największą ochronę oferują nakrycia z systemem MIPS; który możemy poznać po żółtej naklejce na kasku.

Więcej informacji na temat kasków rowerowych, ich rodzajów i właściwości znaleźć można w artykule: „Jaki kask na rower wybrać?” – Poradnik

Zapięcie rowerowe

To akcesorium nie zwiększy w żaden sposób naszej przyjemności z jazdy, ale zapobiegnie kradzieży naszego roweru, bądź znacznie spowolni złodzieja. Jest wiele typów zapięć i różnią się one skutecznością, wagą oraz oczywiście ceną! W kolejności od najtańszego będą to: linka (Zwykłe lub pancerne), zapięcie składane, łańcuch lub kłódka U-lock.  Żadne niestety nie gwarantuje pełni bezpieczeństwa, jednak w większości przypadków nikt nie będzie próbował kraść jednośladu, który zabezpieczony jest 10 kilogramowym łańcuchem. Jeśli jednak chcemy być całkowicie spokojni o posiadany przez nas rower to warto jest pamiętać o parkowaniu go w bezpiecznych dzielnicach, najlepiej pod kamerami oraz ubezpieczeniem sprzętu.

Różne rodzaje zapięć rowerowych omawiamy w artykule pod tytułem:  „Czym zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Typy zapięć rowerowych”

Rowerzystka poi sie bidonem


Bidon wraz z uchwytem

Bidon jest zbawieniem podczas dłuższych wypraw, zwłaszcza w dziedzinach kolarstwa, które wymagają od użytkownika nadzwyczajnego wysiłku. (Takich jak MTB czy Szosa). W gorące letnie dni pomoże nam także, kiedy po prostu poruszamy się po mieście, posiadanie butelki z zimną wodą jest wręcz wskazane. Istnieją specjalne uchwyty na bidony, dzięki którym nie musimy trzymać ich w bagażniku, bądź w plecaku. W większości wykonane są z tworzywa sztucznego lub aluminium, ale dla użytkowników, którzy bardzo cenią sobie niską wagę jednośladu znajdą się również egzemplarze wykonane z włókien węglowych. Uchwyty montuje się je bezpośrednio na ramie roweru, dzięki czemu zawsze mamy łatwy dostęp do butelki.

Oświetlenie

Pierwszy i jedyny opisywany przez nas element wyposażenia, który jest faktycznie niezbędny. Oświetlenie wymagane jest na polskich drogach po zmroku, zarówno w miastach jak i poza nimi. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie tylnej, czerwonej lampki odblaskowej, która ma za zadanie chronić rowerzystę przed zderzeniem z najeżdżającymi autami. Pozostałe źródła światła są opcjonalne, ale serdecznie zapraszamy do zaopatrzenia się w nie. Mocny przedni reflektor pozwoli nam na komfortową jazdę w całkowitych ciemnościach, bądź w ostrej mgle. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się swoim rowerem znacznie częściej. Kupując reflektor warto wcześniej wiedzieć, jaką ma moc (Podawaną w lumenach) i porównać go z innymi dostępnymi na rynku.

Zbliżenie na przednią lampkę rowerową

Pompa rowerowa

Dobry rowerzysta przygotowany jest na każdą okazję. Z tego powodu nawet na krótką trasę warto jest zabrać ze sobą przenośną pompkę rowerową. W dłuższych trasach sprzęt tego typu jest niemalże niezbędny, zwłaszcza jeśli w wachlarzu naszych zainteresowań znajdują się sporty, takie jak bikepacking, trekking czy kolarstwo górskie. Na rynku można znaleźć obecnie kilka rodzajów pompek rowerowych; najpopularniejsze są te stojące, dużo cięższe od pozostałych wariantów, ale często wyposażone w dodatkowe „bajery,” takie jak na przykład manometr. Na upartego można schować je w bagażniku rowerowym lub plecaku, ale większość trzyma je w garażach. Dużo lepszą alternatywą będzie więc pompka ręczna, która zajmuje owiele mniejszą przestrzeń. Większość z nich jest na tyle mała, że mogą być one trzymane nawet w kieszeni. Ponadto istnieją nieco droższe modele elektryczne, które pompują koła samoistnie po wciśnięciu przycisku. Wiele z nich posiada funkcje, takie jak wyświetlacz, barometr lub latarka. Ich jedynym minusem (Poza oczywiście wyższą ceną!), jest fakt, że wymagają one od nas regularnego ładowania.

Multi tool

Narzędzie, które pomoże nam w przypadku poważniejszej awarii. Tak jak pozostałe akcesoria na liście multi tool nie jest wcale wymagany, jednak może przesądzić nad tym, czy wrócimy do domu rowerem czy na piechotę. Multitool może oszczędzić nam wielu wizyt w serwisach rowerowych, pod warunkiem, że posiadamy oczywiście odpowiednie umiejętności aby wykorzystać pełnię jego potencjału. Dobre narzędzie wielofunkcyjne do roweru będzie posiadać co najmniej klucze imbusowe, oczkowe, łyżkę do opon i śrubokręt. Mile widziane będą również klucze torx, szydełko do opon bezdętkowych (jeśli takowe posiadamy), klucze do szprych, czy imadełka. Wysokiej jakości multi tool może nam zastąpić praktycznie całą skrzynkę z narzędziami, więc jest świetną opcją dla osób, które preferują ekonomiczne rozwiązania


Pompowanie opony roweru

Zapasowa bateria

Punkt ten dotyczy tylko i wyłącznie rowerów elektrycznych i jest to najbardziej kosztowne akcesorium na tej liście. Trzeba jednak przyznać, że posiadanie dodatkowej baterii sprawi, że pokochamy nasz e-bike jeszcze bardziej. Oczywiście taki akumulator swoje waży, ale biorąc pod uwagę możliwości silnika e-roweru nie powinno to stanowić żadnego kłopotu. Kiedy główna bateria jest na wyczerpaniu po prostu zatrzymujemy się na chwilę i dokonujemy wymiany. W ten sposób niemalże podwajamy możliwości naszego sprzętu, a co za tym idzie przebyty dystans oraz radość z jazdy. Najlepiej zakupić akumulator marki, której jednoślad posiadamy. Jeśli nie jest to możliwe, to należy dokonać pomiarów i wybrać taki, który zmieści się w naszym sprzęcie. Znalezienie odpowiedniego akcesorium może być ciężkie w przypadku rowerów, których baterie schowane są wewnątrz ramy, zapewniamy jednak – jest to możliwe!

Podsumowanie

Akcesoria są jak najbardziej opcjonalne, ale ich obecność potrafi całkowicie zmienić nasze odczucia podczas jazdy. Warto jest zaopatrzyć się w dodatki, dzięki którym jazda na rowerze będzie dla nas znacznie przyjemniejsza. Nie można również zapominać o bezpieczeństwie, jakie oferują kaski oraz blokady.