Jaki kask na rower wybrać? - Poradnik

Jaki kask na rower wybrać? - Poradnik

Posted by   sie 22, 2023     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Kask to absolutna podstawa, jeśli chodzi o jazdę na rowerze. Wiąże się to z tym, że chroni on obiektywnie najważniejszą część naszego ciała - głowę. Jest niezbędny nawet podczas jazdy rekreacyjnej, a tym bardziej przy ekstremalnych sportach rowerowych, takich jak downhill czy BMX. Dzięki temu elementowi ekwipunku możemy poczuć się dużo bezpieczniej w trasie. Źle dobrany kask nie gwarantuje nam jednak prawdziwego bezpieczeństwa. Należy więc wiedzieć jak odpowiednio dobrać go do naszych preferencji i wymiarów ciała.

W artykule tym omówimy czynniki, które powinny przesądzać nad wyborem danego typu rowerowego okrycia głowy. Dowiesz się z niego między innymi: Jaki rozmiar kasku będzie do ciebie pasował, dlaczego tak zwany "Orzeszek" króluje pod względem wytrzymałości oraz kiedy najlepiej wymienić nasz sprzęt, abyśmy mieli pewność co do jego wydajności. Znajomość tych informacji pomoże ci chronić swoje zdrowie podczas rowerowych szaleństw i akrobacji.

Jeśli wciąż czytasz ten tekst, to prawdopodobnie nie trzeba cię przekonywać jak istotny dla rowerzysty powinien być kask. Aby jednak napędzić dyskusję zadamy sobie pytanie:

Czy kask rowerowy jest wymagany?

W świetle polskiego prawa kask rowerowy jest całkowicie opcjonalną częścią ekwipunku rowerzysty. W całym kodeksie drogowym nie ma przepisu, który nakazywałby korzystanie z tego typu osprzętu. Tyczy się to również większości państw europejskich, z wykluczeniem Hiszpanii oraz Finlandii. Część państw wymaga noszenia zabezpieczenia tylko od kolarzy poniżej konkretnego wieku. W Czechach na przykład kask obowiązkowy jest do osiemnastego roku życia, a w Szwecji do piętnastego. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy go nosić! Kask dba o nasze fizyczne bezpieczeństwo, a ponadto o spokój ducha naszych bliskich. Nie będą oni czuli niepokoju, kiedy wybieramy się na przejażdżkę jednośladem. Jeśli wszyscy rowerzyści zaczną korzystać z okryć ochronnych, to śmiertelność wypadków na drodze znacznie zmaleje. Warto jest więc dawać dobry przykład!

Korzyści płynące z noszenia kasków rowerowych

Wspominaliśmy już wielokrotnie o tym, że kaski rowerowe wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo na drodze i redukują ryzyko uszkodzenia ciała użytkownika. Uważamy, że warto jest przytoczyć dotyczące tego statystyki; Canadian Paediatric Society wykazało, że używanie kasków podczas jazdy na rowerze zmniejsza szansę na uraz głowy podczas jazdy nawet o 88%, a na uraz twarzy o około 65%. Według danych udostępnionych na helmets.org, przygotowanych przez amerykańskich doktorów używanie ochronnych okryć głowy podczas jazdy na rowerze redukuje szansę na uszkodzenie czaszki bądź mózgu o od 66 do nawet 88%. Ponadto według tych samych statystyk kaski poprawnie chroniły rowerzystów w prawie 70% wypadków, w których uczestniczyły pojazdy silnikowe. Dodatkowe dane znaleźć można tutaj. Korzystanie z kasku może uratować nasze życie lub zdrowie, warto jest więc się przemóc i korzystać z nich nawet jak jesteśmy sceptyczni.


Trójka kolarzy na rowerach szosowych w kaskach jedzie drogą rowerową.


Pomijając najczarniejsze scenariusze kaski rowerowe posiadają jeszcze inne, mniej istotne właściwości ochronne. W deszczowe dni częściowo zredukują dyskomfort spowodowany opadami (Kaski powinny posiadać otwory wentylacyjne, więc nie możemy liczyć tutaj na pełną protekcję). Kiedy świeci słońce okrycie ochroni nas przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Jeśli nasz osprzęt posiada jaskrawy kolor, to naturalnie zwiększy się nasza widoczność na drodze. Benefity te nie należą do najistotniejszych, ale są miłym dodatkiem do głównych właściwości kasków.

Kupując kask rowerowy przez internet należy zachować pewną ostrożność. Wiąże się to z rosnącą popularnością chińskich produktów o dużo gorszej jakości i wytrzymałości. Wśród nich znajdują się również, (Kolokwialnie mówiąc) podróbki. Pozują one jako kaski renomowanych producentów. Przy dokonywaniu zakupu warto jest więc zwrócić uwagę na cenę - jeśli jest ona podejrzanie niska, to z produktem może być coś nie tak. Należy przyjrzeć się sklepowi sprzedawcy, jego danym kontaktowym oraz czy dany produkt wysyłany jest z Unii Europejskiej. (Chociaż to nie zawsze jest reguła!) Wszystkie kaski sprzedawane w UE powinny być zgodne z normami PN-EN 1078+A1:2013-04, według których kask rowerowy powinien całkowicie gwarantować ochronę podczas testowego upadku przy prędkości 20 kilometrów na godzinę. Trzeba pamiętać o tym przy zakupie!

Jeśli chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo nie należy polegać jednak tylko i wyłącznie na kasku. Ważne są również ochraniacze na inne części ciała, takie jak kolana czy łokcie. No i oczywiście nie można zapomnieć o dobrze dobranych, sprawnych hamulcach. Więcej na ich temat dowiesz się z artykułu: Rodzaje hamulców rowerowych.

Rozmiary Kasków Rowerowych

Kupując kask rowerowy należy odpowiednio dobrać go do rozmiaru naszej głowy. Jeśli dobierzemy go niepoprawnie, to nie będzie zapewniał nam odpowiedniej ochrony, narażając nas przy tym na niebezpieczeństwo. Należy więc podjąć działania, które zagwarantują nam, że zakupiony sprzęt będzie dopasowany idealnie. Po znalezieniu interesującego nas kasku rowerowego wypada rzucić okiem na tabelę z rozmiarówką udostępnianą przez producenta. Zazwyczaj będzie ona zawierać rozmiary od S do XL, wraz z odpowiadającymi symbolom progami liczbowymi. Kiedy już przestudiujemy tabelę, to następnym krokiem powinno być dokonanie odpowiednich pomiarów. Łatwo można dokonać tego za pomocą miarki krawieckiej. Wystarczy rozłożyć ją wokół głowy mniej więcej półtora centymetra powyżej naszego łuku brwiowego. Aby uprościć proces zalecamy, aby wyniki sczytała druga osoba.

Jeśli pasują do nas potencjalnie dwa rozmiary, bezpieczniejszy będzie zakup tego mniejszego. Wygodną opcją jest również dobranie sobie kasku z regulacją. Oszczędzi nam to przygód z szukaniem osprzętu jednej, konkretnej wielkości.

Nowoczesne technologie w kaskach rowerowych

Przy kupowaniu kasków rowerowych możemy natknąć się na terminy, takie jak MIPS, In-Mold czy Zoom Ace. Początkującemu kolarzowi te określenia nie będą nic mówić. Śpieszymy więc z wyjaśnieniami: Są to nazwy nowoczesnych technologii wykorzystywanych przy produkcji kasków rowerowych. Co dokładnie oznaczają? Tłumaczymy poniżej:

  • Technologia Zoom-Ace

Jest to system regulacji, który pozwala nam jeszcze lepiej dopasować kask do głowy. Kaski z Zoom-Ace posiadają z tyłu pokrętło, które "dociska" kask i dopasowuje go do kształtu czaszki. Dzięki tej technologii kask nigdy nie usunie nam się z głowy w trakcie jazdy, co zwiększa nasze bezpieczeństwo.


Półka z kaskami rowerowymi

  • Technologia In-Mold

Część ochronna kasku rowerowego składa się z dwóch warstw: wierzchniej, czyli skorupy oraz wewnętrznej wykładziny piankowej. Przed wynalezieniem sytemu In-Mold warstwy te były po prostu przyklejane do siebie. Przy obecnej technologii części ochronne scala się wstrzykując piankę bezpośrednio w skorupę kasku. Rozwiązanie to sprawia, że nakrycie ochronne jest dużo wytrzymalsze i mniej awaryjne.

  • Technologia MIPS

Multi-Directional Impact Protection System (W skrócie MIPS). Po polsku "Wielopozycyjny System Ochrony Uderzeniowej" to prawdopodobnie najważniejszy z omawianych tutaj systemów. MIPS ma za zadanie chronić kolarza, jeśli uderzy on się w głowę z dużym impetem albo pod kątem. Kaski wyposażone w tę technologię chronią czaszkę poprzez dodanie jeszcze jednej, bardzo cienkiej warstwy między skorupą a pianką kasku. Warstwa ta jest ruchoma, dzięki czemu dobrze rozprasza energię podczas uderzenia. Jeśli zdarzy się wypadek, to dzięki technologii MIPS bardziej uszkodzony zostanie kask, niżeli nasza czaszka.

Typy Kasków Rowerowych

W obecnych czasach znajdziemy kaski, które będą odpowiadały każdemu typowi kolarstwa i każdemu stylowi jazdy. Znajdziemy coś, co zadowoli nas niezależnie od tego czy wolimy jazdę po górach, czy może jednak po szosie. Aby dobrać kask odpowiedni dla siebie warto jest więc wiedzieć, czym każdy z ich typów się cechuje. Omawiamy to poniżej:

Miejskie Kaski Rowerowe

Ten typ kasku rowerowego cechuje się przede wszystkim zaokrąglonym kształtem z dużą ilością otworów wentylacyjnych. Zapewnia to satysfakcjonujący przewiew podczas jazdy w ciepłe dni. Mogą być one wyposażone w akcesoria, takie jak odblaski, albo w bardziej ekstremalnych przypadkach lusterka montowane na daszku kasku. Często cechują się unikatowym, stylowym i estetycznym designem skorupy, co wiąże się z tym, że jazda po mieście kojarzy się bardziej ze stylem życia, niżeli sportem. Niestety jest to rodzaj kasku, który często ma zaniżone właściwości ochronne w porównaniu z innymi modelami. Wiąże się to z tym, że modele miejskie są niewyspecjalizowane, a niekiedy nawet budżetowe. Osobom, którym bardzo zależy na ochronie swojej głowy polecamy następujący typ:

Kolorowe kaski BMX "Orzeszki"

Kaski Rowerowe BMX (Tzw. Orzeszki)

Są to praktycznie całkiem okrągłe kaski z dodatkową ochroną potylicy. Posiadają słabą wentylację, ulokowaną na samym czubku. Subiektywnie są to jedne z najgorzej prezentujących się wizualnie kasków rowerowych. Wiąże się to z tym, że w całości skupione są na wytrzymałości i zapewnieniu użytkownikowi możliwie największego bezpieczeństwa. Z tego powodu wykorzystywane są do jazdy wyczynowej, w których wypadki zdarzają się o wiele częściej, niż, dajmy na to w kolarstwie szosowym. Doskonale odnajdują się w dyscyplinach rowerowych, takich jak BMX albo dirt. Orzeszki używane są także przez skate'ów. Popularne są wśród fanów jazdy na deskorolce lub hulajnogach. Rekomendujemy je również do jeżdżenia po mieście, jeśli naprawdę zależy nam na bezpieczeństwie.


Półka z kaskami szosowymi dla kolarzy


Kaski Rowerowe Szosowe

Najpopularniejszy na świecie typ kasku rowerowego. Całkowicie dedykowany jest amatorskim, aspirującym i profesjonalnym kolarzom szosowym. Używany jest rekreacyjnie również przez fanów trekkingu i jazdy po mieście. Posiada bardzo aerodynamiczny kształt oraz najlepszą ze wszystkich typów wentylację. "Szosówki" cechuje bardzo niewielka waga, połączona z solidną wytrzymałością. Z tego powodu ich droższe modele wykonane są z włókien węglowych, potocznie zwanych karbonem. Wiąże się to z tym, że nie mogą zbytnio obciążać rowerzysty, który na szosie nastawiony jest na jazdę z dużą prędkością. Większość kasków tego typu wyposażona jest w system MIPS, który jest bardzo potrzebny ze względu na wysokie ryzyko wypadków w miejskim i pozamiejskim ruchu drogowym.


Rowerzysta w kasku MTB


Kaski Rowerowe MTB

Nastawione na wysoką wytrzymałość podczas niebezpiecznych, przesiąkniętych adrenaliną zjazdów. Często wyposażone są w dodatkową ochronę z tyłu głowy, oraz chroniący przed światłem słonecznym wizjer. Kaski MTB zazwyczaj posiadają spory potencjał na personalizację. Producenci lubią umożliwiać opcjonalne wyposażenie ich w ochraniacz na brodę lub specjalne gogle. Można w nich spotkać się nawet z regulowanym wizjerem. Różnią się one, w zależności od tego, jaki typ sportu chcemy wykonywać. Kaski trail będą lekkie, z bardzo dobrą wentylacją - podobnie jak modele szosowe. Po enduro zaś można spodziewać się większej wytrzymałości. Kaski MTB posiadają pomiędzy sobą największe różnice, zależne nie tylko od sportu, ale także od naszego poziomu zaawansowania lub stylu jazdy. Warto jest więc przed zakupem zrobić głębszy research.

Znajomość rodzajów rowerów górskich pomoże ci w doborze odpowiedniego kasku MTB. Zalecamy więc artykuł: Jaki rower MTB górski? Typy rowerów górskich


Kask do roweru Full Face MTB


Kaski Rowerowe Full Face

Full Face to typ kasku górskiego, który według nas zasługuje na osobną kategorię. Stworzony został do najbardziej ekstremalnych dyscyplin rowerowych, w których nie możemy ryzykować i musimy mieć pełną ochronę. Nadaje się więc idealnie do takich sportów, jak na przykład wysoce niebezpieczny downhill. Kask full face jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie chronić całą głowę rowerzysty; od czubka czaszki, aż po brodę. Swoim wyglądem przypomina bardziej hełm motocyklowy i trzeba przyznać, że robi niesamowite wrażenie. Praktycznie zawsze można do niego zamontować dodatkowo gogle, które mają za zadanie chronić oczy przed promieniami słonecznymi oraz pyłem. W full face ochraniacz na szczękę jest permanentną częścią kasku, i często posiada otwory wentylacyjne wraz z siatką, która ma zadanie zapobiegać dostawaniu się owadów pod konstrukcję. Zalecamy tego typu "hełmy" głównie miłośnikom mocnych wrażeń, aczkolwiek, jeśli podoba wam się ich estetyka to nic nie zatrzymuje was przed używaniem ich nawet w mieście!

Kiedy wymienić kask rowerowy?

Kaski rowerowe zużywają się po latach. Z tego powodu powinno się je co jakiś czas wymieniać. Czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, wysokie promieniowanie UV oraz wietrzenie negatywnie wpływają na strukturę okrycia głowy. Rekomendujemy wymianę kasku po maksymalnie pięciu latach aktywnego użytkowania, dzięki temu będziemy mieć pewność, że zachowa on swoje pierwotne właściwości. Ponadto wymiany powinniśmy dokonać jak najszybciej po jakimkolwiek wypadku bądź zderzeniu. Wiąże się to z tym, że nawet kask, który pozornie wygląda na nieuszkodzony może mieć nadwyrężoną strukturę wewnętrznej pianki, a w efekcie dużo mniejszą, lub nawet i zerową skuteczność.

Znaczenie kasków rowerowych (Podsumowanie)

Spopularyzowanie kasków rowerowych w latach 70 ubiegłego wieku miało wielkie znaczenie dla światowej społeczności rowerzystów. Kaski uchroniły mnóstwo istnień, w najróżniejszym wieku, o zróżnicowanych stopniach zaawansowania w jeździe. Mamy nadzieję, że artykuł ten pozwolił ci się do nich przekonać i zrozumieć ich fenomen.