Przewodnik po rowerach elektrycznych - opisy, porady

Rowery elektryczne są w Polsce coraz popularniejsze. Jazda na rowerze elektrycznym to niesamowita frajda i komfort już po pierwszych przejechanych metrach. To zupełnie nowa jakość jazdy i nowe możliwości. Doskonałe rozwiązanie dla osób starszych i tych, którzy chcą przejechać  jeszcze dalej niż  pozwala na to kondycja.

Niezależnie od tego czy myślisz o zakupie pierwszego roweru elektrycznego czy też jesteś już jego posiadaczem i chcesz przejść na nowszy model. Nieustannie rozwijająca się technologia sprawia, że trudno nadążyć za ciągłymi zmianami. Dlatego też zakup e-roweru może stawiać przed Tobą wiele pytań.

Aby wybór odpowiedniego dla siebie modelu być łatwiejszy, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

 

Czym jest e-rower?

To rower wyposażony we wbudowany silnik elektryczny i akumulator, które sprawią, że pedałowanie będzie dużo lżejsze. Większość nowoczesnych rowerów elektrycznych jest napędzana przez systemy wspomagania pedałowania. Oznacza to, że silnik roweru włącza się tylko wtedy gdy naciskasz na pedały i wtedy wspomaga twoją jazdę. 

 

Jaką prędkość mogę osiągnąć?

Niemal wszystkie e-rowery mają limit prędkości silnika ustawiony na 25 km/h. Oznacza to, że gdy osiągniesz tę prędkość silnik automatycznie odłączy zasilanie i nie będzie wspomagał do momentu aż prędkość spadnie poniżej limitu. Dzięki odgórnemu limitowi prędkości, rowery te mogą być legalnie używane na drogach rowerowych. Rowery z silnikami o prędkości przekraczającej 25 km/h lub wyposażone w gaz umieszczony na manetce wymagają specjalnej licencji. 

 

Jaki rodzaj e-roweru powinienem wybrać?

Od górskich po miejskie – istnieje wiele rodzajów e-rowerów. Najlepszym punktem wyjścia przy wyborze e-bike jest decyzja odnośnie rodzaju tras jakie zamierzasz pokonywać.  Zadaj sobie kilka poniższych pytań, a odpowiedzi zanotuj. To zdecydowanie rozjaśni Twoją sytuację.

  • •  W jaki sposób będę go używać?
  • •  Jak i gdzie najczęściej jeżdżę na rowerze?
  • •  Po jakiej nawierzchni najczęściej się poruszam?
  • •  Gdzie chciałbym jeździć na nowym rowerze?

 

Dla kogo przeznaczone są e-rowery?

Ich istotną przewagą nad rowerami analogowymi jest fakt iż mogą z nich korzystać osoby, których stan zdrowia bądź kondycja fizyczna nie pozwalają na korzystanie z tradycyjnych rozwiązań. Są to między innymi ludzie starsi i osoby z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi.  Docenią je również osoby, którzy cenią sobie szybki dojazd np. do pracy przy jednoczesnym niewielkim wysiłku. Rower elektryczny przyda się również  turystom - umożliwi on pokonywanie dłuższych tras. 

 

Silnik

Silniki, które dziś montuje się w rowerach elektrycznych, to wydajne i energooszczędne układy, które nie przekraczają mocy 250 watów. Niskie wymagania energetyczne silnika pozwalają na to, by jeden cykl ładowania akumulatora umożliwił pokonywanie dużych odległości i bez wysiłku rozpędzać się do przyzwoitych prędkości.

Zależnie od punktu umiejscowienia, w e-rowerach wyróżniamy trzy rodzaje silników.

W piaście przedniej – dedykowany jest przede wszystkim modelom przeznaczonym do jazdy w przestrzeni miejskiej. E-bike z tą formą silnika nieco gorzej radzi sobie podczas wykonywania podjazdu oraz podczas przemierzania wyboistych terenów. 

Centralny  najbardziej uniwersalne rozwiązanie, ustawiające ośrodek ciężkości na środku e-roweru. Charakteryzuje się wysokimi momentami obrotowymi – co w połączeniu z tylną przerzutką umożliwia pokonywanie nawet stromego podjazdu.

W piaście tylnej - gwarantuje lepszą przyczepność sprzętu głównie za sprawą przeniesienia do tyłu ośrodka ciężkości. Modele te nadają się idealnie do jazdy w gorszych  warunkach pogodowych i drogowych zapobiegając ewentualnemu poślizgowi. Nieco gorzej natomiast bywa u nich w przypadku wjazdu na strome wzniesienia.

 

Akumulator

Zależnie od pojemności danego akumulatora, współczesne rowery elektryczne są w stanie pokonać na jednym ładowaniu nawet 100 kilometrów trasy, choć oczywiście dystans ten jest zależny od wielu czynników (np. wagi rowerzysty czy ukształtowania terenu).

Najczęściej dostępne na rynku są następujące typy akumulatorów do rowerów elektrycznych:

- akumulatory żelowe,

- akumulatory litowo-jonowe

- akumulatory litowo-polimerowe

 

Podczas wyboru akumulatora należy pamiętać, że podstawą doboru właściwej baterii jest dopasowanie jej napięcia do napięcia silnika. Trzeba mieć tutaj na uwadze, że im mocniejszy silnik i intensywność jego pracy, tym szybszy proces rozładowania akumulatora. Jednocześnie docelowa pojemność jakiej potrzeba w dużej mierze zależy od poziomu intensywności jazdy użytkownika. 

W skrócie – im bardziej ekstremalna będzie Twoje użytkowanie e-roweru w trasie, tym szybciej bateria ulegnie rozładowaniu. Wydajność każdej z baterii podawana jest w watogodzinach (Wh). Im wyższe będą jej wartości, tym dalsze będą Twoje osiągi. 

Jeśli chodzi o żywotność akumulatora  - wiele marek podaje orientacyjną liczbę 1000 cykli ładowania. Jednak jest to jedynie założenie, i zazwyczaj będziemy mogli ładować akumulator o wiele częściej niż podana wartość zanim w końcu przestanie działać.    W zależności od producenta, użytkowania i tego, jak obchodzimy się z naszym akumulatorem, może nam on posłużyć od 2 do 5 lat, a po tym czasie powinien zostać należycie zutylizowany.