Przewodnik po rowerach trekkingowych - jaki rower wybrać?

Rowery trekkingowe są przeznaczone dla osób, które chcą jeździć rekreacyjnie po rozmaitych terenach. Nadają się do codziennego użytku, przewożenia bagażu na długich dystansach, czy też wycieczek rekreacyjnych. Mniej sportowy, ale idealny do codziennego użytku przez cały rok, rower trekkingowy jest najlepszym wyborem, posiadającym kompletne wyposażenie.

 

Jaki wybrać napęd?

Wybór napędu powinien być przede wszystkim uzależniony od terenu na jakim będziesz się poruszać. Jeśli planujesz jeździć po łatwych i płaskich ścieżkach rowerowych, 21 lub 24 biegi spokojnie wystarczą.  

Dla tych, którzy chcą zadbać o kondycję i zamierzają poruszać się po zróżnicowanym terenie, powinni rozejrzeć się  za rowerami z większą ilością przełożeń. W większości rowerów montowane są napędy firmy Shimano. To firma, której produkty charakteryzują się bardzo dobrą jakością wykonania.

 

Waga roweru

Im lżejszy rower, tym łatwiej będzie Ci nim manewrować, a także w razie potrzeby przenosić. Na ten parametr powinny również zwrócić uwagę osoby, które mieszkają w blokach na wyższych piętrach.  Lepszej jakości i lekkie rowery roweru trekkingowe ważą ok. 14 kg. W nieco tańszych modelach opartych na stalowych komponentach waga może wynosić nawet 19 kg. 

 

Rama

Zarówno rama, jak i widelec wpływają na pozycję siedzącą, użytkowanie oraz komfort jazdy. Rowery trekkingowe mają bardziej wyprostowaną pozycję zapewniającą komfort i lepszą widoczność. Amortyzowany widelec  to istotny element, który ma duży wpływ na komfort jazdy. W dobrych rowerach trekkingowych montowane są przednie amortyzatory o niewielkim skoku.  Ułatwia między innymi pokonywanie małych nierówności, jazdę po kostce brukowej czy też wjeżdżanie na krawężniki.  W niektórych modelach  montowane są również sztyce podsiodłowe z amortyzatorem. To również wpływa na wygodniejszą jazdę.

 

Koła i opony

Rowery trekkingowe wyposażone są w duże 28-calowe koła, które połączeniu z cienkimi oponami gwarantują niskie opory toczenia, a także dobrą przyczepność. W ten sposób o wiele łatwiej rozpędzić się przy minimalnym wysiłku.

 

Wyposażenie dodatkowe

Oczywistą cechą charakterystyczną tych rowerów jest ich bogate wyposażenie. Posiadają wytrzymałe bagażniki z uchwytami pod sakwy, błotniki aby jazda przy gorszych warunkach pogodowych nie stanowiła większej przeszkody, czy też oświetlenie aby zawsze mieć  odpowiednią widoczność po zmroku.