Przewodnik po rowerach miejskich

Rowery miejskie, wbrew pozorom to bardzo przemyślane konstrukcje.

Zostały zaprojektowany z myślą o jeździe po utwardzonych i prostych drogach, częstym zatrzymywaniu się oraz przewożeniu niewielkiego bagażu.  

 

Dla kogo i po co?

Rower miejski coraz częściej staje się codziennym środkiem transportu dla osób podróżujących do pracy lub szkoły.  Użytkowanie roweru miejskiego to idealny sposób na uniknięcie korków a także zadbanie o stan środowiska .

 

Czym się charakteryzuje?

Typowy rower miejski charakteryzuje się  dość wąskimi oponami, obniżoną ramą oraz dodatkowym wyposażeniem typu  oświetlenie, błotniki, osłona łańcucha lub koła oraz bagażnik rowerowy – z przodu lub z tyłu. Częstym elementem jest również  pojemny kosz montowany na kierownicy.  Rower do jazdy po mieście posiada zazwyczaj większe koła 28-calowe, choć spotykane są również modele z kołami 26.

Producenci często montują w rowerach miejskich proste przerzutki Shimano Nexus, które są wyjątkowo łatwe w obsłudze i utrzymaniu, co jest dużym plusem gdyż nie będą wymagały częstych przeglądów. Poza tym taka przerzutka jest schowana w piaście, a to znacznie wpływa na estetykę. 

Siodełko oraz kierownica w rowerze miejskim są zaprojektowane tak aby zapewnić wyprostowaną pozycję podczas jazdy. Daje to znaczącą wygodę oraz poprawia widoczność. 

Minusem rowerów typowo miejskich jest ich masa, która z racji zastosowania stali często jest wysoka – wnoszenie go na wyższe piętra może być problematyczne. Dlatego jeśli mieszkasz w niedużym mieszkaniu lub często podróżujesz doskonałym rozwiązaniem będzie wybór roweru składanego.  Jak sama nazwa sugeruje, są to rowery, które możemy złożyć przez co zajmują mało miejsca i nadają się do przewożenia w różnych środkach transportu.