Czy warto kupić dziecku rower elektryczny?

Czy warto kupić dziecku rower elektryczny?

Posted by   sie 24, 2023     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Rowery elektryczne to obecnie dość popularny sprzęt. Zapewniają wygodę, której nie jest w stanie zagwarantować żaden inny miejski środek transportu. Eksperci początkowo przewidywali, że będą one zwykłą, chwilowo modną ciekawostką, która zniknie wraz z końcem następnego sezonu rowerowego. Taki los spotkał na przykład rowery ostre koło, lub ramy ze stopu magnezu. Okazało się, że e-bike nie zamierzają nigdzie odchodzić. Są duże szanse, że w końcu staną się standardem. Ich liczba stale rośnie, w dużych miastach obecność rowerów elektrycznych jest praktycznie na porządku dziennym. Jeżdżą nimi wszyscy; od studentów, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach paliwa lub miejskiej komunikacji, aż po seniorów zachwyconych możliwościami wspomagania elektrycznego. Naturalną koleją rzeczy jest fakt, że e-bike przyciągają też dzieci, które pragną imitować dorosłych.

Oczywiście dzieci mają różne zachcianki. Jednego dnia twoja pociecha może chcieć, aby sprezentować jej hoverboarda a następnego może już ubzdurać sobie drona. Są też jednak najmłodsi, po których widać faktyczne zamiłowanie do rowerów. Jeśli dziecko jeździ często, dba o swój sprzęt i rzeczywiście przejawia pasję do kolarstwa, to zakup dziecięcego e-bike nie będzie wcale takim złym pomysłem. W końcu do zadań rodziców należy pielęgnowanie zainteresowań swoich latorośli. Kto z nas nie chciałby e-bike będąc w wieku ośmiu lat?

Głównym zadaniem tego artykułu jest przekazanie odpowiedzi na pytanie: "Czy warto kupić dziecku rower elektryczny?". Postaramy się również wykazać najważniejsze wady i zalety tego przedsięwzięcia oraz doradzić, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Aby wszystko było jasne i klarowne warto będzie jednak przytoczyć definicję roweru elektrycznego:

Definicja roweru elektrycznego

Wcale nie zaskakuje nas fakt, że rzeczywista definicja roweru elektrycznego nie jest za dobrze znana. Dużo sklepów specjalizujących się w sprzedaży e-bike nie przedstawia jej nawet swoim klientom. Chińscy producenci, których sprzęt nabyć można na popularnych portalach aukcyjnych natomiast w ogóle jej nie stosują.

Jak zatem definiujemy rower elektryczny? Pomaga nam w tym kodeks drogowy! Według ustawy o ruchu drogowym e-bike to pojazd "wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny [...] o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowo zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h" Tłumacząc z języka prawnego na polski: Moc silnika roweru nie może przekraczać 250W, wspomaganie musi działać tylko podczas pedałowania i powinno wyłączać się automatycznie po przekroczeniu prędkości dwudziestu pięciu kilometrów na godzinę. (E-bike nie może jeździć samemu, za pomocą manetki.) Sprzęt, który posiada wyższe parametry, jest "odblokowany", bądź jeździ bez pedałowania według polskiej definicji prawnej nie jest rowerem.

Dlaczego jest to tak ważne? Krótko mówiąc: przez potencjalne konsekwencje. Jeśli nasze dziecko wplącze się w wypadek, jadąc na sprzęcie, który jest nieprzepisowy to może mieć to opłakane skutki. Można będzie mu zarzucić jazdę bez uprawnień (Rowery, których moc znamionowa przekracza 250W traktowane są jako motorowery, więc potrzebna jest na nie kategoria AM) a ubezpieczalnie prawdopodobnie nie wypłacą odszkodowania. Poza tym nieprzepisowe rowery potrafią osiągać bardzo wysokie prędkości maksymalne. (Od 50 do nawet 90 kilometrów na godzinę!) Nie rekomendujemy więc kupowania takich urządzeń dzieciom, nie jest to warte ryzyka.

Więcej na temat kwestii prawnej rowerów elektrycznych mówimy w artykule: Rower Elektryczny- Jak działa?


Dziecko w kasku rowerowym prowadzące e-bike


Prawna kwestia dziecięcych rowerów elektrycznych

W Polsce (w przeciwieństwie do np. Niemczech) nie ma żadnych specjalnych zasad dotyczących jazdy na e-bike przez dzieci. Podobnie jak w przypadku rowerów tradycyjnych dziecko do dziesiątego roku życia musi jeździć pod opieką osoby dorosłej. Ponadto traktowane jest wtedy tak samo jak pieszy. (W związku z tym osiada te same prawa i obowiązki na drodze.) Po przekroczeniu dziesiątego roku życia dziecko może zdawać egzamin na kartę rowerową.

Karta rowerowa upoważnia osobę niepełnoletnią do poruszania się rowerem po drogach publicznych bez towarzystwa opiekuna. Oficjalnie do 18 roku życia jest ona niezbędna, jeśli chcemy aby nasza pociecha jeździła sama. W rzeczywistości jest to bardzo symboliczne, można by rzec martwe prawo. W teorii obowiązuje również w przypadku rowerów elektrycznych.

Jeśli nasze dziecko bardzo uparło się na ebike z wysokimi parametrami to legalnie będzie mogło jeździć na nim po osiągnięciu 14 roku życia i zdaniu egzaminu na prawo jazdy kategorii AM. Takowy dokument zwalnia również z potrzeby posiadania karty rowerowej, nawet jeśli dana osoba nie weszła jeszcze w pełnoletniość. Należy jednak uważać przy zakupie, niektóre sprzęty reklamowane jako "rowery elektryczne" mają tak wysokie osiągi, że mogą być uznane za motocykle!

Rowery elektryczne dla dzieci i e-bike dla dorosłych - różnice

Z technicznego i prawnego punktu widzenia nie jest wymagane, aby dziecięce e-bike różniły się parametrowo bądź strukturowo od dorosłych odpowiedników. Niektórzy producenci serwują jednak rowery elektryczne dla dzieci, które posiadają parametry niższe od maksymalnych legalnych. Posiadają też drobne różnice w porównaniu z modelami pełnorozmiarowymi.

Bardzo powszechne są egzemplarze, których maksymalna prędkość wspomagania wynosi 20 kilometrów na godzinę. Jest więc 5 kilometrów niższa od tej, którą oferują rowery dla dorosłych. W przypadku dziecięcych e-bike producenci "lubią" też oszczędzać na osprzęcie. Warto jest więc ostrożnie przyglądać się ofertom i zwracać szczególną uwagę na parametry oraz części. Przed zakupem dobrze jest porównać rowery elektryczne dla dzieci z modelem w tym samym przedziale cenowym, ale dla dorosłych. Najprościej będzie zestawić ze sobą szacowany zasięg, przerzutki oraz hamulce.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko używało pełnowartościowego roweru elektrycznego, który posiada po prostu niższą ramę i mniejsze koła od jego "dorosłego" odpowiednika to warto jest szukać sprzętu, który reklamuje się jako "e-bike młodzieżowy". Nawet wtedy warto jest jednak porównać jego osiągi z tymi, które oferuje sprzęt dla dorosłych.


Matka z dziećmi na wycieczce rowerowej.

Czy e-bike są bezpieczne dla dzieci?

Krótka odpowiedź brzmi: Tak, e-bike są bezpieczne dla dzieci. W działaniu i konstrukcji e-bike nie różnią się praktycznie wcale od zwykłych rowerów. (Poza nieco wyższą wagą). Jeśli twoje dziecko potrafi zapanować nad tradycyjnym rowerem, to bez problemu poradzi sobie również z jego elektrycznym odpowiednikiem. Należy jednak mieć na uwadze, że e-bike to nie zabawka! Polecamy pilnować dziecko w trakcie jazdy, ze względu na czynniki losowe, które mogą zaszkodzić jego zdrowiu, lub nawet życiu. Zarówno dzieci, jak i dorosłych obowiązują zasady poruszania się w ruchu drogowym, których kategorycznie nie należy łamać.

Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo roweru elektrycznego warto jest zainwestować w wysokiej jakości kask rowerowy. Dla dzieci rekomendujemy kaski typu "Orzeszek" (Szerzej znane jako kaski BMX). Są to okrycia, które gwarantują użytkownikowi najwyższy standard ochrony, nie ograniczając przy tym pola widzenia użytkownika. Zagrożenia spowodowane upadkiem są dodatkowo zredukowane dzięki zastosowaniu w nich osłony na potylicę. Orzeszek to bardzo popularny wśród najmłodszych typ kasku rowerowego. Jest więc ogólnodostępny i łatwy do kupienia

Szczegółowy poradnik na temat kasków rowerowych znajdziesz w jednym z najnowszych artykułów na naszym blogu. Polecamy zapoznać się z: "Jaki kask na rower wybrać? - Poradnik". Aby nie narażać dziecka na obicia lub otarcia wypadałoby mu kupić również zestaw ochraniaczy - przede wszystkim na kolana i łokcie. W ten sposób zwiększymy bezpieczeństwo podczas jazdy na e-bike.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dziecięcego roweru elektrycznego?

Dziecięce e-bike, podobnie jak i modele dla dorosłych potrafią bardzo różnić się między sobą. Z tego powodu, przed zakupem trzeba porównać jednoślady kilku różnych marek i dobrać ten, który najbardziej spełnia nasze oczekiwania. W przypadku rowerów elektrycznych dla dorosłych najważniejsze czynniki to moment obrotowy silnika, od którego zależy jak nasz rower będzie radził sobie z przeszkodami, oraz zasięg akumulatora. Im wyższy tym więcej kilometrów jesteśmy w stanie pokonać na jednym ładowaniu. Statystyki te są również bardzo ważne w przypadku dziecięcych e-bike, ale warto również zwrócić uwagę na inne kwestie...

Przede wszystkim warto znaleźć e-bike, który będzie lekki. W przypadku rowerów dziecięcych waga jest dużo ważniejsza, niż przy modelach dla dorosłych. Doświadczony rowerzysta bezproblemowo poradzi sobie z różnicą jednego kilograma. Dla kilkuletniego dziecka różnica ta może wydawać się znacznie większa. Elektryczne jednoślady są cięższe z natury - wiąże się to z wagą akumulatora oraz silnika. Polecamy więc szukać możliwie najlżejszego egzemplarza, aby dziecko mogło go z łatwością kontrolować.

Równie ważne są hamulce, które w rowerze dziecięcym powinny być możliwie jak najlepszej jakości. Modele zapewniające najlepszą siłę hamowania i responsywność to zazwyczaj hamulce tarczowe hydrauliczne. Najlepiej znaleźć e-bike, który będzie posiadał je już fabrycznie fabrycznie. Jeśli nie mamy takiej opcji, to warto rozważyć zamontowanie ich w późniejszym terminie, w serwisie lub na własną rękę. Jest to szczególnie ważne, jeśli wiemy, że dziecko lubi jazdę po górach i ma tendencję do bardziej ekstremalnych wrażeń. Przezorny zawsze ubezpieczony!

W artykule "Rodzaje hamulców rowerowych" omawiamy dokładnie, dlaczego hamulce hydrauliczne są tak dobre w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku opcjami.

Ojciec z dzieckiem na rowerze


Niezbędne akcesoria w dziecięcym e-bike

Dzieci kochają posiadać szereg akcesoriów w swoich rowerach. Warto więc, ku ich uciesze zainwestować w takie, które będą praktyczne.

E-bike to bardzo drogi sprzęt i warto jest odpowiednio zabezpieczyć go przed kradzieżą, a co za tym idzie frustracją naszych pociech. Dobrą opcją będzie odpowiednie zapięcie rowerowe. Bardzo popularne są linki pancerne na kluczyk bądź szyfr. Spełniają one swoje zadanie znakomicie, ale nie perfekcyjnie. Słabością zapięć linkowych są wszelkiego rodzaju szlifierki, których mógłby użyć zdesperowany złodziej. Jeśli cena nie gra roli, to najlepsze będą wykonane z grubej stali kłódki typu U-lock. Polecamy je w przypadku naprawdę kosztownych rowerów.

Rowery elektryczne dla dzieci to zazwyczaj sprzęt, który jest bardziej uniwersalny niżeli specjalistyczny. Mile widziany będzie w nim zestaw najpopularniejszych akcesoriów, takich jak stopka, przednia i tylna lampka rowerowa oraz pojemny bagażnik. Przypominamy, że istotny jest też omawiany już wcześniej kask rowerowy.

Zalety e-bike dla dzieci

Zakup e-bike z pewnością zachęci dziecko do rowerowych wycieczek i jest to najważniejszy argument za dokonaniem takowej transakcji. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu nasza pociecha będzie za nami bezproblemowo nadążać podczas dajmy na to, podróży w góry. Ponadto nie będzie się aż tak męczyć pedałowaniem, dzięki czemu będziemy mogli podróżować dużo dalej. Coś takiego na pewno sprawi młodemu człowiekowi mnóstwo satysfakcji. Standardowe 25 km/h oferowane przez wspomaganie to więcej niż wystarczająco, aby zaintrygować kilkulatka jazdą. Może się to w efekcie przyczynić do zaszczepienia w dziecku miłości do rowerowych wycieczek.

Jazda na rowerze elektrycznym będzie dla twojego dziecka o wiele łatwiejsza, niż w przypadku tradycyjnego jednośladu. E-bike może więc stanowić bramkę; naturalny następny etap w nauce jazdy na rowerze. Jeśli dziecko opanuje "elektryka" to z pewnością poradzi sobie ze sprzętem dla dorosłych. Ponadto e-rowery stanowią świetną opcję dla osób, które mają problemy zdrowotne, dzięki nim dziecko nie będzie wykluczone społecznie i nadąży za rówieśnikami.

Jeśli nasza pociecha jest w wieku szkolnym albo właśnie będzie w niego wkraczać to rower elektryczny pozwoli jej na wygodne dojazdy do szkoły lub do domu. Dla rodzica znaczy to mniej więcej tyle, że będzie mógł wyciąć ze swojego harmonogramu obowiązki związane z odprowadzaniem i odbieraniem dziecka z placówki edukacyjnej. W związku z tym oszczędzi też sporo na paliwie.

Dziecko na rowerku biegowym

Wady e-bike dla dzieci

Wady rowerów elektrycznych dla dzieci są równoległe do tych, które można zaobserwować w modelach dla dorosłych. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wysoką cenę e-bike. Nie każdy jest w stanie wyrzucić jednorazowo od 3 do nawet 10 tysięcy za rower, zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o modelach dziecięcych lub młodzieżowych. Warto pamiętać jednak, że na dłuższą metę elektryczne jednoślady są dużo bardziej wydajne cenowo od innych miejskich form transportu - zwłaszcza samochodów!

Drugą istotną wadą jest fakt, że dziecko po pewnym czasie może wyrosnąć z roweru elektrycznego. Kupując e-bike z mniejszą ramą i kołem dajmy na to 24 cali musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później będzie on za mały na swojego docelowego użytkownika. W takiej sytuacji jesteśmy niestety zmuszeni sprzedać rower, lub oddać go komuś, kto zrobi z niego lepszy użytek. Używane elektryczne jednoślady są w stanie wciąż kosztować dużo pieniędzy. Jeśli nauczyliśmy dziecko dobrze dbać o swój sprzęt, to będziemy mogli liczyć na całkiem spory zwrot kosztów.

Trywialnym minusem elektrycznych rowerów dla dzieci jest ich mniejsza dostępność. Popyt na dziecięce e-bike nie jest jeszcze taki wysoki, a co za tym idzie cierpi na tym podaż. Nie jest tak źle, odpowiedni e-rower z dostawą z Polski znajdziecie w przeciągu około pięciu minut. Trudniej natomiast będzie znaleźć części zamienne. Z tego powodu najlepiej kupić sprzęt od europejskiego sprzedawcy i unikać rowerów chińskich.

Czy warto kupić dziecku rower elektryczny?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak bardzo nasze dziecko zainteresowane jest jazdą na rowerze. Jeśli wiemy, ze nabyty e-bike nie "pójdzie w kąt" po miesiącu, a nasza pociecha ma faktycznie bzika na punkcie kolarstwa i bez dwóch zdań ucieszy się z prezentu to jak najbardziej warto dokonać zakupu! Rower elektryczny to doskonały sposób na scementowanie pasji do jazdy na dwóch kółkach.