Czy warto kupić rower fatbike?

Czy warto kupić rower fatbike?

Posted by   cze 6, 2023     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Kiedy już pojawiają się na szlaku to nie sposób ich przeoczyć. O czym mowa? Oczywiście o rowerach fatbike - jak sama nazwa wskazuje cechujących się grubymi oponami. Posiadają całą rzeszę fanów, którzy chwalą ich możliwości terenowe oraz niepowtarzalny, rzucający się w oczy wygląd. Mimo zalet, jednoślady te mają również swoich krytyków. Skąd wzięła się idea roweru z grubymi oponami? Jakie są zastosowania tego rozwiązania? Jakie plusy i minusy ma ten jednoślad? Czy warto kupić rower fatbike? Spróbujemy odpowiedzieć na te jakże nurtujące pytania w tym artykule.

Czym jest rower fatbike?

Fatbike wziął swoją nazwę od posiadanych przez niego bardzo szerokich opon. Ogumienie posiada zazwyczaj przynajmniej 3,8 cala szerokości i bardzo agresywny, terenowy bieżnik. Rozwiązanie to bardzo wpływa na, i pewien sposób nawet narzuca konstrukcję całego sprzętu. Jednoślady typu fatbike posiadają masywne widelce oraz dużo większą wagę w porównaniu z bardziej "tradycyjnymi" rowerami. Możemy się tutaj spodziewać średniej masy około 16 kilogramów, aczkolwiek zdarzają się modele, które ważą nawet więcej. W grubych oponach stosuje się powietrze o niskim ciśnieniu przez co cechują się one "wrodzoną" redukcją wstrząsów na nierównej powierzchni. Mainstreamowi producenci nie lubią przesadzać, więc zazwyczaj nie uświadczymy fatbike'ów z pełną amortyzacją, o wiele częściej na drodze spotkamy wersje hardtail, chociaż full jest jak najbardziej możliwy.

Do czego jest rower fatbike?

Fatbike'i to jednoślady do zadań specjalnych, przystosowane do jazdy w najgorszym i najtrudniejszym terenie. Najlepiej odnajdą się na wymagających szlakach; kupując ten sprzęt do jazdy po Polsce powinny nas interesować głównie górskie trasy. Rowery z szerokimi oponami pierwotnie powstały do poruszania się po grubych warstwach śniegu i trzeba przyznać, że sprawdzają się do tego idealnie. Świetnie radzą sobie też z błotem, piaskiem i wyboistymi ścieżkami. Z tego powodu nazywane są często rowerami terenowymi i stanowią doskonałą alternatywę dla zwykłego MTB. Fatbike'i dostosowane są do pokonywania wszelkich przeszkód, dzięki czemu będą dobrą opcją do uprawiania bikepackingu. Umożliwiają one rowerzyście przejazd przez miejsca, które nie byłyby dostępne w przypadku zwykłych rowerów.

Należy zwrócić jednak uwagę na to, że Fatbike nie nadaje się zbytnio do jazdy po płaskim terenie, takim jak szosa, czy ulice miasta. Nie jest to oczywiście niemożliwe, po prostu stosunkowo utrudnione. Sposób wykonania grubych opon czyni przemieszczanie się po równej powierzchni uciążliwym. Ciężko będzie nam poruszać się z prędkością porównywalną do modeli szosowych, miejskich czy nawet trekkingowych. Esencją rowerów Fatbike są wymagające, brudne szlaki i tam będą one się one czuć najlepiej.
 

Jak jeździ się na fatbike?

Odczucia z jazdy rowerem fatbike różnią się trochę od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni przy tradycyjnych jednośladach. Przede wszystkim są one cięższe, a co za tym idzie trudniejsze w kontrolowaniu. Początkowo możemy mieć problemy ze skręcaniem i szybkim pedałowaniem - bo wymaga to od nas relatywnie więcej wysiłku. Kiedy już przyzwyczaimy się do tych niuansów to pokochamy wrażenia, jakie gwarantuje nam fatbike. Amortyzacja, która wynika z zastosowania szerokich opon uczyni jazdę po wybojach i nierównościach bardzo satysfakcjonującą. Pokonywanie z łatwością wymagających tras da nam prawdziwe poczucie siły.

Naturalnym jest fakt, że jazda na tak ciężkim rowerze wymaga większego wkładu fizycznego. Wprawienie takiego jednośladu w ruch wymusza na nas szybsze pedałowanie. Zapanowanie nad nim narzuca, abyśmy zastosowali mocniejszy chwyt na kierownicy. Ma to jednak swoje pozytywne strony: przemieszczanie się na fatbike wpłynie bardzo dobrze na nasze zdrowie. Możemy porównać to do ćwiczeń wszystkich partii ciała (Oczywiście głównie nóg). 

Zdjęcie opon roweru terenowego fatbike z agresywnym bieżnikiem.

Zalety rowerów fatbike

Rowery terenowe sprawdzą się świetnie dla osób, które kochają adrenalinę. Ich główną, najważniejszą zaletą jest fakt, że radzą sobie wyjątkowo dobrze w ekstremalnych warunkach. Kiedy już opanujemy masę jednośladu to okaże się, że jazda na nim jest dość prosta, a przede wszystkim wybacza błędy. Szerokie opony nie ulegają łatwo uszkodzeniom, co uproszcza przemieszczanie się po wyboistych ścieżkach. Fatbike bezproblemowo przejedzie przez miejsca, które zmusiłyby nas do łatania dętki, gdybyśmy zabrali ze sobą zwykły rower górski.

Często chwalonym aspektem rowerów terenowych jest również ich prezentacja. Szerokie opony wyglądają dość niecodziennie i z pewnością rzucają się w oczy. Jazda na tak masywnym rowerze może zwiększyć poczucie pewności siebie, a co za tym idzie zachęcać do testowania własnych limitów.

Wady rowerów fatbike

Krytycy rowerów terenowych zwracają uwagę przede wszystkim na ich niszowość i nie-uniwersalność. Nie można zaprzeczyć temu, że fatbike'i dostosowane są w całości do jednego gatunku kolarstwa. Jeśli potrzebujemy roweru wielofunkcyjnego, który sprawdzi się nie tylko w górskich szlakach to dobrą opcją będzie gravel. Należy wiedzieć jednak, że fatbike wciąż zdominuje go w niesprzyjających warunkach terenowych.

Drugim często wymienianym argumentem jest waga rowerów z szerokimi oponami, która często przekłada się na redukcję osiągów. Po jednośladach terenowych nie możemy spodziewać się zawrotnych prędkości. Są trochę jak powolny taran, usuwający wszelkie przeszkody na swojej drodze.

Bikepacking na rowerach fatbike

W ostatnim czasie możemy zauważyć rosnącą popularność Fatbike'ów w turystyce rowerowej, a przede wszystkim w bikepackingu. Wiąże się to z ich potężnymi możliwościami terenowymi. Szerokie opony dają nam dużą wolność w planowaniu tras. Możemy dzięki nim uwzględnić odcinki, które nie byłyby dla nas dostępne na zwykłym rowerze. Czynnik ten sprawia, że rowery terenowe doskonale nadają się do długich i wymagających wycieczek.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o idei bikepackingu i poznać jej wszelkie tajniki zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Co to jest bikepacking, i co zabrać w trasę? - Poradnik

Bikepacking rowerem fatbike w lesie

Elektryczne rowery fatbike

Jak praktycznie każdy współczesny typ roweru, fatbike'i posiadają również warianty elektryczne. Rozwiązanie to jest wyjątkowo interesujące, ponieważ neguje jedną z najważniejszych wad rowerów terenowych - spore zaangażowanie fizyczne osoby kierującej. Jeśli połączymy wspomaganie elektryczne z grubymi oponami to uzyskamy absolutnego potwora. Rower, który z łatwością rozpędza się do satysfakcjonujących prędkości, pokonuje nawet najtrudniejsze przeszkody, a przy tym prowadzi się łatwo i przyjemnie. Silnik ponadto uprości nam przemieszczanie się po szosie i w warunkach miejskich. Rekomendujemy elektryczne fatbike każdemu fanowi ostrej jazdy wyczynowej, gdyż przewyższają w niej nawet swoje analogowe odpowiedniki. Jedyną widoczną wadą tego rozwiązania jest fakt, że jesteśmy bardzo uzależnieni od zasięgu e-bike i powinniśmy stale monitorować stan baterii. Wiążę się to z tym, że silnik oraz akumulator jeszcze bardziej zwiększają wagę już bardzo ciężkiego roweru terenowego. W efekcie jazda bez wspomagania jest po prostu niewygodna.

Wada ta nie powinna jednak przeszkadzać osobom, które wiedzą jak dbać o baterię. Udzielamy w tej kwestii rad w artykule: Jak dbać o baterię w rowerze elektrycznym?

Dla kogo jest rower fatbike?

Rowery fatbike są świetną, aczkolwiek mniej uniwersalną alternatywą dla zwykłych modeli MTB. Z tego powodu rekomendujemy je wszystkim fanom kolarstwa górskiego, zarówno tego przyziemnego jak i ekstremalnego. Nie jest to jednak jednoślad do codziennych dojazdów do pracy lub szkoły. Do tego o wiele lepiej sprawdzą się modele miejskie, albo i nawet trekkingowe. Fatbike ma swoją niszę, w której czuje się najlepiej i po prostu nie opłaca się nadawać mu innych zastosowań. Rower terenowy powinien być naszym "asem w rękawie", kiedy wyruszamy w angażujący szlak. Polecamy go właśnie do tego!