Co to jest bikepacking, i co zabrać w trasę? - poradnik

Co to jest bikepacking, i co zabrać w trasę? - poradnik

Posted by   maj 22, 2023     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Coraz to większa świadomość ekologiczna wśród Polaków przyczyniła się do potężnego wzrostu zainteresowania turystyką rowerową. Nie można się temu dziwić, w końcu jazda na dwóch kółkach po malowniczych szlakach jest bardzo dobra dla zdrowia turysty, a ponad to nie szkodzi wcale środowisku. Ważnym atutem jest również fakt, że wycieczkowicz może dostać się na rowerze w miejsca, które nie byłyby po prostu dostępne dla osoby poruszającej się z pomocą samochodu.

Rosnąca popularność turystyki rowerowej uczyniła z niej wręcz swoistą subkulturę. Hobbyści dedykują jej dziesiątki godzin tygodniowo, wymieniają się wrażeniami, udostępniają swoje trasy - a przede wszystkim stale kują nowe terminy i określenia związane z ich pasją. Jednym z tych terminów jest właśnie bikepacking - jest to szczególny typ wycieczek rowerowych, o którym powiemy trochę więcej w tym artykule.

Co to jest bikepacking


Bikepacking jest szczególnym rodzajem turystyki rowerowej, w którym bierzesz ze sobą tylko i wyłącznie niezbędny ekwipunek. Taki rodzaj ograniczeń ma uczynić wycieczkę bardziej ciekawą, ma być dla "bikepackera" źródłem adrenaliny i pozwolić pokonać mu swoje indywidualne limity. Wyprawy te często trwają kilka dni i odbywają się w trudnym terenie, z dala od zgiełku cywilizacji. Czyni to z bikepackingu swoisty rowerowy camping, przy tak długich wycieczkach wymagane jest wzięcie ze sobą namiotu.

Zredukowanie wyposażenia do absolutnego minimum to główne założenie bikepackingu. Biorąc udział w tego typu aktywności powinniśmy zadbać o to, aby wziąć ze sobą tylko najważniejsze wyposażenie. Doświadczeni bikepackerzy często idą o krok dalej i starają się przekroczyć szczyt swoich możliwości poprzez zmniejszanie ekwipunku coraz bardziej z każdą wyprawą. Bez wątpienia można się w ten sposób świetnie bawić, nie rekomendujemy jednak takiego rozwiązania początkującym! Nasz inwentarz powinniśmy zapakować do sakw, plecaków oraz torb rowerowych. Ważne jest więc posiadanie odpowiedniego bagażnika. Nasuwa się tutaj pytanie - co zabrać ze sobą na bikepacking?

Bikepacking - co wziąć ze sobą?

Jak wspominaliśmy powyżej, przygotowując się na bikepackingową wycieczkę powinniśmy zapakować się w możliwie jak najmniejszą ilość toreb i sakw rowerowych i upchać do nich tylko niezbędne rzeczy. Zalecamy wziąć ze sobą:

  • Namiot: Jest to totalna podstawa przy kilkudniowych wyprawach po szlakach, daleko od cywilizacji. Zazwyczaj będziemy używać go tylko pod koniec dnia, więc bezproblemowo może zostać zapakowany do torby, do której mamy najcięższy dostęp. Osoby pragnące ostrzejszych wrażeń mogą przy sprzyjających warunkach pogodowych zastąpić namiot samym śpiworem, lub hamakiem. Pozwoli to nam zaoszczędzić dużo miejsca i może być dla nas wspaniałym doświadczeniem. Planując coś takiego warto jednak sprawdzić wcześniej prognozę pogody. Namiot można pominąć, jeśli planujemy nocować w hotelach bądź schroniskach turystycznych. Może to być dobra opcja dla niepewnych początkujących, jednak według nas zabija to ducha bikepackingu.

  • Odzież wierzchnia: Nigdy nie wiemy, kiedy zaskoczy nas deszcz. Warto więc pamiętać o wzięciu ze sobą kurtki bądź płaszcza przeciwdeszczowego. Przyda nam się również odzież na zmianę po całym dniu jazdy.

  • Podstawowe artykuły higieniczne: Powinniśmy dbać o higienę nawet w trasie. Z tego powodu polecamy zabrać ze sobą kilka przydatnych artykułów. Szczoteczka i pasta do zębów, suchy szampon oraz mokre chusteczki to według nas absolutne minimum. Przy wyższych temperaturach polecamy też spray na komary. Ważne jest, aby wziąć ze sobą tyle, abyśmy czuli się komfortowo przy długich wycieczkach.

  • Elektronika oraz sprzęt nawigacyjny: Aby zapobiec sytuacjom zagrażającym zdrowiu lub życiu powinniśmy wziąć ze sobą telefon komórkowy. Być może nigdy nam się nie przyda, ale lepiej nie kusić losu i w razie nagłego wypadku trzymać przy sobie smartfona. Przyda nam się więc również powerbank, którym naładujemy naszą komórkę. Ważny jest również nadajnik GPS albo dla miłośników analogowych rozwiązań - mapa. Zgubienie się w górach to przecież nic przyjemnego!

  • Dobrze wyposażona apteczka: Powinniśmy być gotowi na każdą ewentualność. Z tego powodu na dłuższe wyprawy zalecamy wzięcie ze sobą apteczki posiadającej przynajmniej podstawowe wyposażenie. Przezorny zawsze ubezpieczony, więc im lepiej wyposażona apteczka tym lepiej.

  • Żywność i sprzęt kuchenny: Kolejna podstawa przy bikepackingu. Każdy wie najlepiej, ile je i pije dziennie przy sporym wysiłku fizycznym. Ważnym jest, więc rozplanować posiłki do swoich wymagań. Teoretycznie da się przeżyć kilka dni na samym suchym prowiancie, ale wpłynie to niekorzystnie na nasz organizm. Rekomendujemy wzięcie ze sobą kuchenki polowej z odpowiednim paliwem. Pozwoli nam to przygotować posiłki w trasie i przegotowywać wodę. Z własnych doświadczeń polecamy też zainwestować w butelkę z filtrem.

  • Podstawowe narzędzia: Należy wziąć je ze sobą, aby zredukować ryzyko zakończenia podróży poprzez przypadkową usterkę. Nie potrzeba dużo; powinien wystarczyć ci sprzęt służący do naprawy przebitej opony. W miarę możliwości zalecamy korzystanie z mechanicznych hamulców tarczowych, oraz opon bezdętkowych - rozwiązania te niwelują szansę na uszkodzenia naszego roweru.

    Aby wycieczka przebiegła bezproblemowo warto jest zainwestować w porządne torby i wytrzymały bagażnik. Klikając tutaj możesz przyjrzeć się opcją, które posiadamy w naszym asortymencie.


Jaki rower do bikepackingu?


Bikepacking można uprawiać na praktycznie każdym sprzęcie. Nie ma więc potrzeby kupować indywidualnego jednośladu do turystyki rowerowej. Są jednak typy, które lepiej niż inne sprostają bikepackingowym wymaganiom. Poniżej przedstawimy kilka z nich:

  • Rower Trekkingowy: "Trekkingowce" stworzone zostały do długich, kilkudniowych wypraw. Czują się one jednak o wiele lepiej na utwardzonych powierzchniach, niż na szutrze, czy górskich szlakach. Czy nadadzą się do bikepackingu? Wszystko zależy od trasy, którą planujesz się poruszać. Rower trekkingowy wystarczy ci, jeśli nie zamierzasz jeździć po stromych zboczach i bardzo trudnym terenie. Osobom, którym marzą się bardziej ekstremalne wycieczki polecamy lepiej dostosowane do nich jednoślady.

  • Rower Górski: MTB to doskonała opcja, jeśli zaplanowana przez nas trasa uwzględnia jazdę po trudniejszych szlakach. Takie jednoślady znacznie zwiększają naszą mobilność, przy odpowiednich umiejętnościach dostaniemy się na nich dosłownie wszędzie. Osprzęt dostosowany do warunków terenowych sporo jednak waży. Należy więc spodziewać się, że rowery górskie będą cięższe od większości wymienionych tutaj opcji. Kiedy jesteśmy obładowani bagażem, nie powinniśmy raczej planować niebezpiecznych akrobacji. Z tego powodu przy bikepackingu lekki hardtail będzie praktyczniejszy od ciężkiej, pełnej amortyzacji.

  • Rower Fatbike: Jednoślady z szerokimi oponami to zawsze kontrowersyjny temat. Ich przeciwnicy twierdzą, że są ciężkie i nieuniwersalne. Zwolennicy zaś chwalą Fatbike za prezentację i możliwości terenowe. Jest to typ roweru, którego się kocha lub nienawidzi. Obiektywnie możemy stwierdzić jedynie, że wyśmienicie radzi sobie w niekorzystnych warunkach, przy tak zwanej "brudnej robocie". Jeśli planowana przez nas trasa uwzględnia przejazd przez sporą ilość błota i piasku, to fatbike z pewnością się sprawdzi. Trzeba jednak liczyć się z jego większą masą.

    Zobacz również: Czy warto kupić rower fatbike?

  • Rower Gravel: Jest to tak zwany "złoty środek" łączący pozytywne cechy wyżej wymienionych typów. Można go określić jako połączenie roweru górskiego, trekkingowego i szosowego. Jest odpowiednio dostosowany do długich tras, także w trudnym terenie, a ponad to zdesignowany jest do osiągania większych prędkości niż klasyczny MTB. Według nas gravel jest najlepszym jednośladem do praktykowania bikepackingu. Nie jest on jednak w żadnym stopniu idealny; nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Kiedy mamy do czynienia z naprawdę wymagającą trasą to lepszy może okazać się rower górski.

    Zobacz również: Czy warto kupić rower gravel?

Należy pamiętać o tym, aby wybrać sprzęt, na którym czujemy się naprawdę dobrze. Nie ma potrzeby zmuszać się do jazdy np. Fatbike, jeśli takowy rower nam nie odpowiada. Większą przyjemność z bikepackingu osiągniemy, korzystając z jednośladu dopasowanego do nas.


Dla kogo jest bikepacking?


Bikepacking to jedna z ciekawszych form turystyki rowerowej, z tego powodu polecamy ją każdemu miłośnikowi dwóch kółek. Naturalnie lepiej odnajdą się w niej stale poszukujący wrażeń miłośnicy dyscyplin kolarstwa górskiego, takich jak enduro czy downhill. Mimo tego według nas każdy powinien spróbować swoich sił w bikepackingu chociaż raz w życiu, nawet jeśli na co dzień jeździ rowerem miejskim. Być może taka osoba znajdzie w ten sposób nowe, wspaniałe hobby?

Wyjrzyj za okno, sprawdź prognozę pogody i zaplanuj bikepackingową wyprawę. Na początek obierz niewymagającą, przyjemną trasę i posmakuj uroku rowerowej turystyki. Pamiętaj o tym, aby spakować odpowiednie wyposażenie. W zaplanowaniu twojej przygody pomoże ci przewodnik: Trasy rowerowe - jak zaplanować podróż?