Trasy rowerowe – jak zaplanować podróż rowerem?
Podczas planowania dłuższej, czy nawet krótszej podróży, istotną sprawą jest to, aby określić trasę, jaką będziemy się poruszać. Oczywiście można po prostu wsiąść na rower i jechać przed siebie, jednak nie jest to dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz wybrać się na długą wycieczkę w teren.
Dlatego też odpowiednie wyznaczenie trasy jest kluczowym elementem, jeśli nie chcemy w trakcie zastanawiać się nad noclegami, ruchliwością na drogach, czy stanem nawierzchni.
W dobie technologii i cyfryzacji planowanie trasy rowerowej jest banalnie proste. Klasyczne mapy zostały zastąpione przez telefony i komputery, na których możemy przygotować cały plan wyprawy.
Polska turystyka rowerowa oferuje mnóstwo możliwości. Można jechać w każdą stronę kraju i mieć pewność, że natrafi się na piękne krajobrazy i ciekawe miejsca.
Rozbudowana sieć szlaków umożliwia rowerzystom podróżowanie niemal wszędzie. Jednak trzeba pamiętać, że przed każdą wyprawą istotne jest zapoznanie się i informacjami o danych terenach, po których zmierzamy jeździć. Ogromną pomocą w tym momencie są internetowe mapy - działają szybko i pozwolą na skuteczną nawigację. Dzięki nim możemy również uzyskać informacje o pobliskich sklepach, rodzajach dróg, a także noclegach – jeśli podróż ma być długa.
Przydatne aplikacje do planowania podróży
Google Maps – aplikacja po wpisaniu miejsca startu oraz miejsca docelowego, obliczy Naszą trasę, którą możemy swobodnie dostosować do własnych potrzeb i wymagań. Wszystko zależy od tego, czy chcemy jechać głównymi, czy pobocznymi drogami, jakie miejsca chcemy odwiedzić po drodze itd.
Mapy Google są na bieżąco aktualizowane – to niepodważalny atut tej aplikacji. Podczas nawigowania, na mapie pojawiają się informacje m.in. o wypadkach czy korkach, co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych opóźnień. To doskonałe rozwiązanie, które sprawi, że droga nigdy Cię nie zaskoczy.
Aplikacja dodatkowo posiada system Street View, dzięki któremu możemy obejrzeć rzeczywiste zdjęcia danego terenu i w ten sposób określić warunki, jakie panują na drogach oraz ich jakość. Daje możliwość zapoznania się z okolicznym krajobrazem, pobocznymi drogami, wielkościami podjazdów, czy natężeniem ruchu.
Jedyną wadę jaką, można zarzucić funkcji Street View jest fakt, iż zdjęcia nie pokrywają się w 100% z mapą Polski i nie wszystkie ”zakamarki” zostały udokumentowane na fotografiach.
Endomondo – to jedna z najpopularniejszych aplikacji wśród sportowców – również rowerzystów. Pozwala na śledzenie jazdy oraz umożliwia planowanie podróży. Działa to na podobnej zasadzie jak w Google – w zakładce „Trasy” należy wybrać opcję „utwórz trasę” i tam zaznaczamy Naszą aktualną lokalizację oraz punkt docelowy.
Minusem aplikacji jest to, że nie daje możliwości edycji kolejnych etapów trasy. Brak jest również informacji, które oferuje aplikacja od Google. W Endomondo liczy się tylko pokonywana droga i aktywność – śledzi prędkość, ilość przebytych kilometrów i tym samym monitoruje Nasze sportowe dokonania.
Gdzie się wybrać?
Szlaki turystyczne mają różne poziomy trudności – od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym kolarzem, czy początkującym miłośnikiem rowerów.
Na terenie Polski coraz prężniej rozwija się infrastruktura rowerowa i ma naprawdę wiele do zaoferowania. Dodatkowo na turystów czekają liczne atrakcje i zabytki niemal w każdym regionie.
A więc gdzie warto wybrać się na rowerową przygodę?
Małopolska
Velo Dunajec - jedna z piękniejszych tras w Polsce. Rozpoczyna się pod Tatrami w Zakopanem, natomiast kończy się nad Wisłą pod Tarnowem. Po drodze mija Nowy Targ, Jezioro Czorsztyńskie, malownicze Pieniny oraz odcinki dróg rowerowych wzdłuż dolnego biegu rzeki Dunajec. Czego chcieć więcej – wspaniałe widoki i wyjątkowe miejsca, obok których nie można przejechać obojętnie.
Szlak wokół Tatr – równie imponujący i warty uwagi. Pierwszy odcinek trasy wiedzie z Nowego Targu do miejscowości Trzciana na Słowacji. Na trasie znajdują się odnowione specjalnie dla rowerzystów mosty, przystanki z wiatami, łatkami, stojakami na rowery oraz mapami i tablicami informacyjnymi. Połączenie wspaniałych górskich widoków i przemyślanych dróg to zdecydowanie największe plusy, które przeważają nad tym, aby wybrać się na wycieczkę w te tereny. Aby ta trasa była przyjemna warto jest zainwestować w odpowiedni dla naszych preferencji rower górski.
Pomorze Zachodnie
Velo Baltica – dla wszystkich, którzy kochają morze, ta trasa zdecydowanie będzie na pierwszym miejscu. To szlak prowadzący wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego w województwie zachodniopomorskim. Wiele fragmentów znajduje się przy samej plaży i z całej trasy miejsca te są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne. Oprócz wrażeń widokowych trzeba zwrócić uwagę na estetykę wykonania trasy i wygodne warunki do jazdy.
Blue Velo – czyli Odrzańska Trasa Rowerowa. To ostatni odcinek ogólnopolskiej trasy rowerowej wzdłuż Odry. Prowadzi z Kostrzyna przez Dębno, Trzcińsko-Zdrój i Gryfino dociera do Szczecina i dalej wzdłuż jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego, aż do Międzyzdrojów. To trasa bogata w równie piękne krajobrazy, które charakteryzują się zmiennością i różnorodnością. Oferuje wiele zalet – bezpieczeństwo, wygodę, mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia oraz atrakcyjne widoki.
Polska wschodnia
Dla każdego, kto pragnie poznać piękno Polski wschodniej – trasa Green Velo. To najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących po wschodniej części kraju.
Wyjątkowość regionów, przez które prowadzi szlak podkreślają atrakcje turystyczne – zarówno te na trasie, jak i znajdujące się na obszarach po obu stronach trasy. Należą do nich liczne zabytki m.in. katedra we Fromborku, starówka w Przemyślu, zamek w Łańcucie, miasto Sandomierz, zamek w Lidzbarku Warmińskim oraz wpisane na listę UNESCO – cerkwie w Radrużu oraz Chotyńcu. Do tego dochodzą walory przyrodnicze, takie jak parki narodowe, parki krajobrazowe.
Przygodę na szlaku można rozpocząć w dowolnym miejscu i w dowolnym kierunku - z północy na południe albo z południa na północ. Trasy Green Velo przypaść do gustu mogą nie tylko tym zaawansowanym, ale i amatorom rowerowej jazdy, zwłaszcza że trasa rozciąga się na aż dwóch tysiącach kilometrów i pokazuje najlepsze atrakcje wschodu naszego kraju. Ten szlak jest bardzo różnorodny i w związku z tym rekomendujemy wybranie roweru gravel.
Warto pamiętać, że większość tras jest w mniejszym lub większym stopniu wciąż budowane – trzeba wziąć to pod uwagę podczas planowania wyjazdu.