Jazda na rowerze latem - Co musisz wiedzieć?

Jazda na rowerze latem - Co musisz wiedzieć?

Posted by   cze 1, 2024     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Kolarstwo nie jest wcale najgorszym sportem, który uprawiać można w wysokich temperaturach. Ciągły ruch oraz zawrotna prędkość sprawiają, że rowerzysta nie odczuwa gorąca tak bardzo, jak biegacz czy tenisista. To, że jeżdżąc na rowerze nie czujemy upału, może być jednak zdradliwe! Wciąż możemy się przegrzać, albo, w najgorszym przypadku – nabawić udaru. Widzimy więc, że lato wcale nie jest najbardziej optymalną porą roku dla miłośników dwóch kółek…

Z roku na rok temperatury nieustannie rosną, a pojedyncza osoba nie ma wystarczająco siły sprawczej aby to natychmiastowo zwalczyć. Jedyne więc co mogą zrobić w tej kwestii rowerzyści (Poza strajkami klimatycznymi oraz masami krytycznymi oczywiście) to dostosować się do niekorzystnych warunków. Jak na razie nie jest to takie ciężkie!

Aby przeciwdziałać konsekwencjom wysokich temperatur warto jest więc zadbać o środki, które skutecznie je zminimalizują.  Po krótce oznacza to, że powinniśmy odpowiedzialnie planować nasze przejażdżki, korzystać z dedykowanych wysokim temperaturom kosmetyków lub odpowiednio się ubierać. Wszystkie te, i jeszcze więcej sposobów omówimy w tym artykule!

mężczyzna pije wode na rowerze

Jak odpowiednio się nawadniać na rowerze?

Główną rzeczą o której trzeba pamiętać, kiedy jeździmy na rowerze latem jest odpowiednie nawadnianie się. Dużym problemem w tej kwestii jest fakt, że niedoinformowani amatorzy często piją wodę pod kurek, co przy intensywnym treningu fizycznym może doprowadzić do bólu brzucha lub nawet wymiotów.

Chcąc nawadniać się efektywnie musimy robić to z głową. Dobrze będzie na godzinę przed wyruszeniem na przejażdżkę wypić napój z elektrolitami, uzupełni to sód w naszym organizmie i pozwoli pedałować dalej i szybciej. Kiedy już jesteśmy na rowerze to powinniśmy pić wodę często, ale małymi łykami. Dzięki temu nie przeciążymy organizmu i nie będziemy się niepotrzebnie męczyć
Praktykując kolarstwo latem powinniśmy pić głównie wodę, elektrolity lub niesłodzone izotoniki. Starajmy się unikać wszelkiego rodzaju zawierających cukier napojów gazowanych a tym bardziej alkoholu! (Piwo to też alkohol.) Takowe produkty mogą jeszcze bardziej odwodnić nasz organizm, zwiększając odczuwane przez nas zmęczenie a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zasłabnięcia.

Smarowanie się olejkiem na rowerze

Jaki krem z filtrem UV na rower?

Kremy z filtrem dla niektórych mogą wydawać się „zbędne” lub nawet i „niemęskie” ale ich użyteczność jest czymś, z czym po prostu nie można się kłócić. Tak zwane kremy SPF (Sun Protection Factor) chronią nas przed negatywnym promieniowaniem UV co nie tylko zmniejszy ryzyko oparzeń słonecznych ale także zredukuje szansę na dostanie udaru przy jeździe na rowerze w słońcu.

Kupując krem z filtrem najlepiej będzie zainwestować w taki z największym dostępnym współczynnikiem SPF (W Polsce będzie to 50). W ten sposób możemy po nim oczekiwać najskuteczniejszego rynkowego działania. Dobrze byłoby również aby zakupiony przez nas kosmetyk chwalił się na opakowaniu odpornością na wodę. Zwiększy to jego trwałość podczas jazdy na rowerze, przy której intensywnie się pocimy. Ponadto z wodoodpornym kremem będziemy mogli ochładzać się butelką wody, co jeszcze bardziej zredukuje ryzyko udaru.

Jeśli traktujemy dbanie o skórę naprawdę poważnie to powinniśmy ponownie nakładać SPF co 2-3 godziny jazdy. Krem przy intensywnej sesji kolarstwa może się przemieszczać, lub zmyć na skutek potu i warunków atmosferycznych. Przy częstym reaplikowaniu nie będziemy musieli martwić się o niepotrzebne oparzenia słoneczne. Po rowerowym treningu powinniśmy zmyć SPF za pomocą płynu micelarnego, lub dowolnego innego kosmetyku do demakijażu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że na naszej skórze nie pozostaną żadne jego resztki.

Rowerzystka ubrana odpowiednio do pogody

Jak sie ubrać na rower latem?

Ubranie kolarza w trakcie lata, podobnie zresztą jak kosmetyki powinno chronić go głównie przed słońcem. Większość dostępnych na rynku elementów garderoby wykonana jest ponadto z oddychających materiałów, które zapewniają dodatkowy przewiew przy dynamicznej jeździe. W tej sekcji przyjrzymy się najważniejszym częścią stroju kolarskiego, jakie powinniśmy zabrać ze sobą na letnie przejażdżki:

Koszulka to absolutny filar kolarskiego stroju na lato. Tak samo jak reszta outfitu powinna być przewiewna, wykonana z oddychającego materiału a równocześnie chroniąca przed słońcem. Jeśli nie mamy budżetu, lub po prostu nie chcemy wydawać pieniędzy na specjalistyczną odzież rowerową to dobrym pomysłem jest założenie na siebie bawełnianego lub lnianego luźnego, białego T-shirtu. Takowe ubranie skutecznie ochroni nasz organizm przed największymi bolączkami letniego kolarstwa.

Spodenki kolarskie powinny być dobrze dopasowane i jeśli tylko to możliwe – sparowane z bielizną termoktywną. Takowe akcesorium pomoże nam odprowadzić pot z organizmu a w efekcie zadba o naszą higienę i zredukuje ryzyko niepożądanych odparzeń. Osobiście rekomendujemy modele spodenek z szelkami; takowe zawsze będą leżeć idealnie, a co za tym idzie nie będą wżynać się i przeszkadzać w trakcie treningu.

Dobrze będzie zainwestować również w akcesoria takie jak na przykład okulary kolarskie z filtrem UV. Pozwolą nam one na komfortową jazdę nawet kiedy słońce świeci prosto w nasze oczy. Jeśli praktykujemy jazdę szosową lub MTB to z pewnością zakolegujemy się również z rękawicami rowerowymi. Owe akcesorium zapewni nam pewny chwyt przy długich przejażdżkach, niwelując ryzyko nabawienia się odparzeń albo odcisków na naszych dłoniach. Jeśli nie jesteśmy fanami kasków rowerowych (Czego w żadnym wypadku nie pochwalamy!) to dobrze byłoby ochronić się przed słońcem przynajmniej za pomocą czapki z daszkiem.

Mapa rowerowa

Planuj podróże rowerowe!

Chcąc wycisnąć z rowerowego lata jak najwięcej powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednie planowanie naszych kolarskich przygód. Ze względu na to jak zdradliwa potrafi być najcieplejsza pora roku na dłuższą metę nie wystarczy nam sprawdzająca się wiosną i jesienią taktyka „Wejdź na rower, a potem niech wali się świat”. W lecie powinniśmy finezyjnie unikać największych upałów, oraz wszelkiego rodzaju innych nieprzyjemnych zmian pogodowych.

Doskonale byłoby w miarę możliwości planować rowerowe przejażdżki kiedy temperatura jest najbardziej znośna. Rekomendowaną porą dnia będzie więc tutaj poranek lub też wieczór, kiedy słońce przygrzewa najmniej. Jeśli chcemy jeździć wieczorem powinniśmy zadbać o odpowiedni preparat owadobójczy (Głównie na komary oraz kleszcze!). Dobrze byłoby również sprawić sobie porządne oświetlenie rowerowe, w przypadku kiedy miałby nas zaskoczyć zmrok.

Odpowiedzialny kolarz sprawdza prognozę pogody dzień, trzy godziny i godzinę przed wyruszeniem w drogę. Regularne doglądanie warunków atmosferycznych pozwoli nam uniknąć burz czy ulew, a w efekcie cieszyć się dłużej i częściej rowerowymi przejażdżkami.

rower lato

Podsumowanie

Mimo iż lato jest bezpośrednio kojarzone z kolarstwem, to potrafi być ono w tej porze roku całkiem niebezpieczne. Dobrze jest więc stosować się do wymienionych powyżej prostych porad oraz zasad. Jazda na rowerze latem może być przyjemna, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i ostrożności. Kluczowe jest dbanie o właściwe nawadnianie, stosowanie kremów z filtrem oraz noszenie odpowiedniej odzieży. Planowanie trasy z uwzględnieniem warunków pogodowych oraz unikanie największych upałów pomoże cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą. Dzięki tym środkom, kolarze mogą skutecznie minimalizować ryzyko przegrzania i innych problemów zdrowotnych, czerpiąc maksimum radości z letnich przejażdżek.