Hulajnoga elektryczna powystawowa czy używana? Co się bardziej opłaca?
W dużych polskich miastach z łatwością można zauważyć jak popularnym urządzeniem są hulajnogi elektryczne, nazywane przez niektórych angielskim terminem „e-scooter”. Nie mamy na myśli modelów do wypożyczenia, oferowanych przez firmy takie jak Tier czy Uber a sprzęt prywatnych użytkowników, kupiony za ich ciężko zarobione pieniądze i użytkowany na co dzień.
Kurierzy od zamówień gastronomicznych, nastolatkowie którzy przez swój wiek nie mogą jeszcze wyrobić prawa jazdy, pasjonaci jednośladów czy fani zrównoważonego transportu – z hulajnóg elektrycznych korzysta masa ludzi, co w znakomity sposób udowadnia, że sprzęt ten mimo, że jest drogi potrafi być warty swojej ceny. Co jeśli mimo wszystko nie mamy odpowiednich funduszy na zakup nowej, lśniącej i gotowej do jazdy e-hulajnogi? Czy powinniśmy się zdecydować na kupienie używanego modelu?
Niestety trzeba przyznać że używane hulajnogi elektryczne to obiektywnie gorszy wybór pod względem jakości. Cierpią na wiele problemów, nawet jeśli pozornie są w idealnym stanie. Rozumiemy jednak, że niektórzy potencjalni użytkownicy nie są po prostu w stanie przeznaczyć na środek transportu pełnej kwoty. Z tego powodu w artykule tym spróbujemy wyjaśnić, z czym trzeba się liczyć przy zakupie używanego e-scootera, zaprezentujemy alternatywne rozwiązania i podzielimy się ogólnymi poradami dotyczącymi zakupu e-hulajnóg!
Dlaczego hulajnoga elektryczna używana to gorszy wybór?
Jeśli zdecydujemy się na zakup używanej elektrycznej hulajnogi to musimy mieć na uwadze związane z tym wszelkiego rodzaju bolączki, które przez poprzedniego właściciela mogą być co najwyżej zminimalizowane. Nawet jeśli e-scooter będzie określany przez sprzedającego jako „stan igła” lub „prawie jak nowy” to należy pamiętać, że prawdopodobnie odnosi się to do czynników wizualnych, komponenty dalej będą mniej lub bardziej zużyte.
Największym problemem będzie więc tutaj bateria. Większość dostępnych na rynku e-hulajnóg nie posiada systemu sprawdzającego kondycję akumulatora, więc zakupu dokonać będziemy musieli na „słowo honoru” sprzedającego. Ogniwa w bateriach elektrycznych środków transportu mają ograniczoną ilość cykli ładowania. Po przekroczeniu tej liczby możemy spodziewać się, że akumulator hulajnogi będzie pozwalał nam na przejechanie mniejszej liczby kilometrów niż wcześniej. „Używki” będą bliżej końca żywotności baterii, a w skrajnych przypadkach mogą go nawet przekroczyć. Od nowego użytkownika często wymagane będzie zastąpienie akumulatora nowym, a warto wiedzieć że jest to najdroższy do wymiany komponent hulajnogi elektrycznej. Ich ceny wahają się między 500 a nawet 4000 zł. (Chociaż najczęściej wyniesie nas to około 1000 złotych, i jest to cena którą powinniśmy doliczyć do naszego używanego e-scootera)
Poza baterią musimy liczyć się z potencjalną potrzebą wymiany innych części hulajnogi. Na szczególną uwagę zasługują tutaj klocki hamulcowe, które naturalnie zużywają się podczas jazdy. Jeśli tylko mamy możliwość powinniśmy poprosić sprzedającego o zrobienie im zdjęć. Korzystanie z e-scootera ze startymi klockami hamulcowymi jest bardzo niebezpieczne i może grozić utratą zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet i życia. Z tego powodu powinniśmy zastąpić je „nówkami” od razu po dokonaniu zakupu!
Inne komponenty na które warto zwrócić uwagę to żarówki oświetlenia, opony czy zatrzaski umożliwiające składanie sprzętu.
Przy zakupie e-hulajnogi od prywatnego sprzedawcy należy liczyć się też z tym, że nie będzie ona raczej posiadać żadnej gwarancji, więc nie możemy mieć pretensji do sprzedającego jeśli coś popsuje się w niej nad wyraz szybko. Sprawy mają się jednak nieco inaczej przy kupowaniu od firm. Część z nich zastrzega prawo do wymiany towaru nawet w przypadku używek, co powinno zadowolić nieufnego kupującego. Nie zalecamy jednak kupowania modeli używanych od firm lub sklepów internetowych, ponieważ posiadają one coś o wiele lepszego, a przy tym niewiele droższego. Mowa oczywiście o hulajnogach powystawowych, które praktycznie niczym nie różnią się od „nówek”.
Hulajnogi Elektryczne powystawowe – Czy warto?
Powystawowe hulajnogi elektryczne różnią się znacząco od tych używanych, mimo że na pierwszy rzut oka terminy te wydają się bardzo do siebie podobne. Różnica ta najbardziej zauważalna jest w ich stopniu eksploatacji.
„Używki” pod tym względem są absolutną loterią; mogą być w stanie niemalże fabrycznym, ale również ledwo funkcjonalne. Głównym problemem jest tutaj fakt, że nie da się na 1 rzut oka określić tego stanu. Użytkownik musi spędzić z e-hulajnogą trochę czasu, wziąć ją na kilka dłuższych przejażdżek w plener i starannie przejrzeć komponenty aby określić z jakiego rodzaju sprzętem ma do czynienia. Nie zgodzi się na to praktycznie żaden sprzedający, więc zakupu używanej hulajnogi dokonać musimy niestety w ciemno.
Modele powystawowe, jak sama nazwa wskazuje pełniły rolę czasowej ekspozycji w salonie stacjonarnym. Nie były one aktywnie użytkowane w terenie. W zależności od sklepu mogły po prostu stać na wystawie, aby zaznajomić klienta ze skalą i wagą sprzętu, lub umożliwiać mu krótkie jazdy testowe na terenie salonu. Z tego więc powodu możemy jak najbardziej spodziewać się tego, że ich eksploatacja będzie praktycznie minimalna. Większość z nich będzie miała co najwyżej lekkie, mało znaczące ryski oraz niewiele gorszą od fabrycznej kondycję baterii. Pomimo tych marginalnych różnic, hulajnogi powystawowe są znacząco tańsze od nowych e-scooterów, a przy tym niewiele droższe od modeli używanych, można je więc uznać za „złoty środek” dla oszczędnego kupującego.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej lub powystawowej hulajnogi elektrycznej?
Przy dokonaniu zakupu od prywatnego dostawcy musimy zachować szczególną ostrożność, abyśmy nie zostali przez niego oszukani. Nie uważamy oczywiście, że każdy handlarz na portalach z aukcjami próbuje wykiwać swojego klienta, mimo to lepiej będzie zawsze liczyć się z tą możliwością i nie tracić niepotrzebnie uwagi. Pod żadnym pozorem nie można klikać w żadne linki od sprzedającego ani dokonywać zakupu poza wewnętrznym systemem oferowanym przez stronę, na której wystawiona jest hulajnoga.
W przypadku hulajnóg używanych dobrze będzie pociągnąć sprzedającego za język; zadawać mu niewygodne pytania, których nie będzie w stanie pozostawić bez odpowiedzi. Dobrze będzie podpytać o dowód zakupu (Wraz z datą!), Stan komponentów takich jak hamulce czy bateria (Najlepiej ze zdjęciami.), czy historię napraw (Ze skanami paragonów z serwisu). Jeśli po kupieniu e-hulajnogi przyłapiemy handlarza na tym, że kłamał on podczas rozmowy przed zakupem, to będziemy mieli prawo zwrócić urządzenie jako produkt niezgodny z opisem, będzie to nasz plan awaryjny jeśli e-scooter nie spełni naszych oczekiwań.
Przed zakupem warto będzie również bardzo uważnie przepatrzeć zdjęcia na aukcji. Dobrze będzie zwrócić uwagę na kąt, pod jakim są one robione; sprzedający może celowo uniknąć fotografowania konkretnej części hulajnogi aby zataić przed kupującym, że jest ona uszkodzona. Ponadto powinniśmy być wyczuleni na wszelkiego rodzaju rozmazania, które mogą sugerować, że zdjęcie urządzenia jest przerabiane z pomocą programów komputerowych lub nawet sztucznej inteligencji. Należy również poprosić handlarza o więcej zdjęć, jeśli zareaguje on na naszą prośbę w sposób negujący bądź też opryskliwy, to będzie to znak, że coś jest nie tak!
W przypadku modeli powystawowych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na opis aukcji. Firma sprzedająca hulajnogę powinna w nim uwzględnić listę wszystkich problemów, z jakim zmaga się urządzenie. (Tj. np rys lub też niefabryczne opony). Powinniśmy przeczytać ten paragraf bardzo uważnie, abyśmy mieli pewność co do kupowanego przez nas sprzętu. Upewnijmy się również do co oferowanej przez sprzedającego gwarancji!
Hulajnoga Elektryczna – Nowa, powystawowa czy używana? (Podsumowanie)
Jeśli tylko mamy na to możliwości finansowe to powinniśmy zdecydować się na nową e-hulajnogę. Będzie to pewny zakup, który posłuży nam przez wiele wspaniałych lat, nie będziemy musieli męczyć się z wymianami komponentów czy ukrytymi wadami. Jeśli jednak budżet nie pozwala nam na „nówkę” to model po ekspozycji w salonie stacjonarnym będzie znacznie lepszy od używanego. Sklepy internetowe z powystawowymi hulajnogami dbają o to, aby klienci odczuwali pełnię satysfakcji z dokonanych zakupów. Przy takiej transakcji (Oczywiście jeśli firma jest sprawdzona!) nie ma szans na oszustwo, i dostaniemy dokładnie to, o czym przeczytaliśmy w opisie aukcji.