Czy warto kupić trenażer rowerowy?

Czy warto kupić trenażer rowerowy?

Posted by   kwi 8, 2024     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Warunki pogodowe, okoliczności bądź sprawy prywatne mogą uniemożliwić tak upragnioną przez wszystkich miłośników dwóch kółek jazdę na rowerze na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji musimy najczęściej wykorzystać rozpierającą nas fizyczną energię w inny sposób. Lub ewentualnie – zainwestować w trenażer rowerowy.

Trenażer rowerowy, zwany również rowerem treningowym to urządzenie, umożliwiające użytkownikowi jazdę na jego własnym rowerze w bezpiecznym, domowym zaciszu. W Polsce taki sprzęt jest dość niszowy, i korzysta z niego grupa najbardziej zagorzałych kolarzy, a szkoda! Trenażery rowerowe są niezwykle przydatne zarówno dla profesjonalistów, jak i przeciętnych entuzjastów. Pozwalają zadbać o sylwetkę  nawet wtedy, kiedy pogoda na zewnątrz sprawia, że o pedałowaniu na jednośladzie myślimy jak o totalnym szaleństwie. Ponadto umożliwiają nam one na skrupulatniejsze przygotowanie się do nadchodzących maratonów, czy wyścigów. Wszystko to bez zbędnego stresu – bezpośrednio w naszym domu.

Pomimo takiego przedstawienia trenażerów rowerowych wielu kolarzy może zastanawiać się „Czy aby na pewno warto?”. W artykule tym spróbujemy rozwiać wszelkie trapiące w tej kwestii wątpliwości, tak, aby każdy wiedział z jakiego typu sprzętem ma do czynienia. Opiszemy dokładnie zasady działania trenażerów rowerowych, wymienimy ich typy oraz największe zalety. Bez zbędnego przedłużania:


Ujęcie frontowe na trenażer rowerowy

 Jak działa trenażer rowerowy?

Istnieje kilka rodzajów trenażerów rowerowych i różnią się one między sobą. Każdy natomiast posiada wspólny mianownik, którym jest tutaj potrzeba wykorzystania fizycznego jednośladu, aby urządzenie mogło poprawnie działać. Utylizowanie w ten sposób własnego sprzętu odróżnia trenażery od rowerów stacjonarnych które tylko i wyłącznie „symulują” jazdę i pozwala nam na bardziej komfortowy trening. Wykorzystywanie własnego roweru sprawia, że czujemy się wygodniej w trakcie jazdy, pozwala korzystać z naszej pamięci mięśniowej i przyniesie za sobą mnóstwo benefitów, kiedy wyruszymy w końcu w plener. W dużej większości przypadków rower treningowy porusza się z pomocą odpowiednich rolek, które (W różne sposoby) generują opór. Mamy wtedy do czynienia z (najpopularniejszym) trenażerem rolkowym. Jazda na takowym urządzeniu wymaga od użytkownika nieco wprawy, i zmusza go do nauki utrzymywania balansu na nowo. Kiedy już się z tym uporamy to możemy liczyć na godne symulowanie jazdy w terenie. Oczywiście nie każdy trenażer jest równy, dlatego teraz omówimy:

Rodzaje trenażerów rowerowych

Jak wspominaliśmy powyżej trenażery rowerowe posiadają kilka możliwych do sklasyfikowania wariantów, które różnią się między sobą oporem, głośnością działania, możliwymi trybami pracy, oraz potrzebą (Lub jej brakiem) odpinania tylnego koła. Każdy rower treningowy spodoba się innemu typowi użytkownika, w zależności od poziomu zaawansowania, osobistych preferencji bądź oczekiwanej przez niego wygody. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

  • Trenażer Rolkowy


Najprostszy w budowanie, a zarazem najbardziej wymagający w opanowaniu rodzaj roweru treningowego. Urządzenie w działaniu przypomina nieco kołowrotek; składa się z trzech rolek: jednej pod osią przedniego koła i dwóch, które obejmują tylne koło. Dzięki takiemu rozłożeniu koła roweru mogą kręcić się w miejscu, zapewniając użytkownikowi wysiłek fizyczny. Tego typu rozwiązanie pozwala na bardzo autentyczną, wierną oryginałowi symulację jazdy, ale wiąże się z tym, że trenujący musi być bardzo uważny aby nie stracić równowagi i się nie przewrócić. Ponadto trenażer rolkowy często nie jest wyposażony w jakąkolwiek formę regulowania oporu, przez co będziemy się czuć jak podczas jazdy na płaskim terenie. Jest to najtańsze z urządzeń, jakie teraz wymienimy – a przez to najbardziej polecane początkującym.

  • Trenażer Magnetyczny


Jest to pierwszy wymieniany przez nas trenażer rowerowy posiadający opcję regulacji oporu w trakcie jazdy. Działa z wykorzystaniem magnesów, które możemy wygodnie przesuwać za pomocą manetki używanej przez nas do zmiany przerzutek. Aby takowy model działał poprawnie wymagane jest zdjęcie tylnego koła i zamocowanie trenażera bezpośrednio do ramy. Układ magnetyczny sprawia, że nasz rower próbuje „hamować”, co w efekcie generuje opór, pozwalający nam na dużo większy wysiłek fizyczny niż w przypadku rowerów treningowych rolkowych. Trenażery magnetycznie pracują bardzo cicho, co pozwoli użytkownikowi efektywnie wykorzystywać je również w godzinach nocnych. Są nieco droższe od modeli rolkowych, ale niewymagające, dzięki czemu stanowią bezpieczny zakup dla każdego amatora i średniozaawansowanego kolarza.

Działający trenażer magnetyczny do roweru

  • Trenażer Olejowy


Zwany również trenażerem hydrokinetycznym. Podobnie jak w przypadku modeli magnetycznych prawidłowe korzystanie z tego trenażera wymaga od nas odkręcenia tylnego koła roweru. To urządzenie zamiast magnesów wykorzystuje jednak specjalny płyn lub żel w zawieszeniu koła zamachowego. To rozwiązanie gwarantuje nam drugą najbardziej autentyczną, naturalną symulację jazdy ze wszystkich rowerów treningowych. Wysoki próg oporu pozwoli nam również na odtworzenie negatywnych warunków pogodowych, takich jak śliska powierzchnia, wzniesienia bądź silne wiatry. Ponadto działa równie cicho co trenażer magnetyczny. Jedynym problemem jest tutaj znacznie wyższa cena, przez którą rekomendujemy ten sprzęt głównie zapaleńcom i profesjonalistom.

  • Trenażer Direct Drive


Najbardziej wypasiony z omawianych przez nas rodzajów trenażerów. Jak wskazuje sama nazwa „Direct Drive” ten rower treningowy pozwoli nam na idealne odwzorowanie feelingu jazdy w plenerze, ze wszystkimi jej plusami oraz (opcjonalnie) minusami. Te zaawansowane urządzenia posiadają sterowany elektronicznie opór (najczęściej z wykorzystaniem aplikacj), który pozwoli nam na symulowanie różnego rodzaju nawierzchni (Np. asfaltu lub szutru), warunków pogodowych (Deszcz, śnieg czy wiatr) czy ukształtowania treneru. Dzięki temu jazda na trenażerze direct drive nie różni się niczym od pedałowania na świeżym powietrzu. To najbardziej zaawansowane i najdroższe z dostępnych na rynku modeli, aczkolwiek są w pełni warte swojej ceny i polecamy je każdemu, kto chciałby zmaksymalizować swój rowerowy potencjał.

Zalety korzystania z trenażerów rowerowych

Niezdecydowani mogą wciąż zastanawiać się czy aby na pewno warto inwestować swoje ciężko zarobione pieniądze w trenażer rowerowy. Nie każdy korzysta przecież z roweru tak często, aby uznać to urządzenie za wartościowy zakup. Uważamy jednak, że istnieje wiele argumentów przemawiających za zakupem trenażera, pod warunkiem oczywiście, że jeździmy na rowerze więcej niż „raz na sezon”.

Trenażer znacząco wpływa na to jak często możemy jeździć na rowerze, i to jego największy i najbardziej znaczący plus. Dzięki trenażerowi możemy korzystać dbać o formę i kondycję niezależnie od pory roku czy negatywnych warunków pogodowych. W teorii urządzenie to pozwala nam na codzienną jazdę, co nie byłoby możliwe gdybyśmy korzystali z roweru tylko i wyłącznie w plenerze.

Ponadto trenażery (zwłaszcza te droższe!) pozwalają nam na dużo efektywniejszy trening niż w przypadku tradycyjnej jazdy na rowerze. Wpływa na to oczywiście wbudowana regulacja oporu, która umożliwia dostosowania wysiłku pod nasze naturalne wymagania oraz potrzeby. Duża rolę grają w tym też aplikacje oraz panele na trenażerach, które oferują nam dokładne statystyki dotyczące naszej prędkości, tempa czy spalania kalorii. Dzięki nim otrzymujemy natychmiastowy feedback dotyczący naszego treningu i możemy zreflektować się nad jego efektywnością.

Mężczyzna korzystający z trenażeru rowerowego


Ostatnim, ale równie ważnym plusem jest tutaj bezpieczeństwo. Korzystanie z trenażera zredukuje nasze szanse na wypadek w trakcie jazdy praktycznie do zera. Najgorsze co może przydarzyć nam się w domowym zaciszu to utrata balansu i spadnięcie z roweru bezpośrednio na dywan. Oszczędza to użytkownikowi niepotrzebnego stresu. Kolarz korzystający z trenażera nie musi martwić się innymi uczestnikami ruchu drogowego, obserwować swojego środowiska lub regulować prędkości w zależności od warunków. Jeśli zależy nam na spokojnej jeździe to z pewnością pokochamy trenażer.

Akcesoria do trenażera rowerowego

Chcąc efektywnie korzystać z trenażera rowerowego warto wyposażyć się w szereg akcesoriów, które znacząco uprzyjemnią nam nasze treningi. Oto najprzydatniejsze z nich:

  • Opona na trenażer rowerowy


Praktycznie must have jeśli posiadany trenażer typu rolkowego. Takowe urządzenie wykorzystuje do działania tylne koło roweru, co przy intensywnym treningu znacząco nadwyręża kondycję opony. Z tego powodu wielu producentów akcesoriów dla jednośladów zdecydowało się na wyprodukowanie specjalnych opon, dedykowanych właśnie rowerom treningowym. Posiadają one gładki bieżnik zapewniający płynniejszą jazdę. Nie zalecamy wyjeżdżać w plener na tym samym ogumieniu, z którego korzystamy na trenażerze, ponieważ może ono być znacząco „skatowane”, co w efekcie zmniejszy nasze bezpieczeństwo na drodze.


Kobieta korzysta z trenażeru rowerowego

  • Mata pod trenażer rowerowy


Mata pod trenażer służy głównie do tego aby zredukować hałas generowany przez urządzenie przy intensywnej pracy. Ponadto neguje ona ryzyko zarysowania przez rower treningowy nawierzchni. (Bardzo przydatne jeśli posiadamy w domu panele podłogowe!). Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na specjalistyczną matę, to dobrą opcją jest też podłożenie pod trenażer dywanu.

  • Uchwyt na telefon


To akcesorium może przydać nam się również podczas jazdy w plenerze. Montowany na kierownicy roweru uchwyt na telefon pozwoli nam na utrzymanie „kontaktu ze światem” podczas intensywnych sesji treningowych na trenażerze. Dzięki smartfonowi położonemu w wygodnym miejscu będziemy mogli z łatwością umilić jazdę poprzez np. puszczanie muzyki czy oglądanie serialu.


Kadr na buty rowerowe trenażer magnetyczny

Komu przyda się trenażer rowerowy? (Podsumowanie)

Trenażer rowerowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą regularnie trenować na rowerze bez względu na warunki atmosferyczne, brak czasu czy porę roku. Urządzenie to pozwala na intensywną jazdę jesienią czy zimą, czyli w czasie, kiedy większość rowerzystów po prostu odpuszcza swoje hobby. Zarówno doświadczeni kolarze, jak i osoby dopiero rozpoczynające przygodę z rowerami, mogą czerpać korzyści z regularnych treningów na trenażerze. To również doskonała opcja dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją wytrzymałość i siłę, a także osób starających się optymalizować swój czas i efektywność treningów. Bogata oferta dostępnych na rynku trenażerów umożliwia użytkownikom dobór urządzenia pod kątem indywidualnych wymagań oraz oczekiwań cenowych. Naszym zdaniem trenażer rowerowy przyda się każdemu, kto kocha rowery i chce spędzać z nimi więcej czasu. Są również niemalże niezbędne dla wszystkich profesjonalistów, i osób, które chcą dbać o swoją kondycję w okresie jesienno-zimowym.