Czy warto kupić rower składany?

Czy warto kupić rower składany?

Posted by   sty 8, 2024     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Rowery składane powszechnie znane jako „Składaki” nie są najpopularniejszym wyborem wśród ludzi, którzy planują bardzo angażować się w kolarstwo ze względu na to, że różnią się nieco od tradycyjnie pojmowanego jednośladu. Powstałe w latach 70 ubiegłego stulecia potrzebowały dużej ilości usprawnień oraz zmian aby znaleźć swoją niszę. Obecnie czują się całkiem nieźle jako alternatywne środki transportu w zwykle stale zakorkowanych metropoliach, w których rower jest po prostu sporą oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Ich popularność rośnie, a ten trend utrzyma się w miarę wzrostu migracji ludności do dużych miast, gdzie publiczna komunikacja, lub jednoślady opłacają się bardziej od samochodów.

Przy planowaniu zakupu roweru składanego warto zdawać sobie sprawę, że to dość specyficzny sprzęt. Posiada wiele zalet, ale także wad, z którymi trzeba się liczyć. Niniejszy artykuł ma na celu obiektywne przedstawienie charakterystyki składaków, aby potencjalny nabywca mógł podjąć świadomą decyzję. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, omówmy podstawowe informacje:

Czym jest rower składany?

Składak, jak sama nazwa wskazuje, to jednoślad, którego największym i najważniejszym atutem jest możliwość złożenia jego komponentów (Zazwyczaj ramy, siodełka oraz kierownicy), dzięki czemu zajmuje znacznie mniej miejsca, kiedy nie jest używany. Aby uzyskać ten efekt wykorzystywane są specjalne mechanizmy zatrzaskowe, a sama struktura roweru musi być naturalnie dość kompaktowa. Z tego powodu modele składane posiadają bardzo małe koła (Od 14 do 24 cali, aczkolwiek standardem jest 20) oraz, są niższe i posiadają mniejszą ramę.

mężczyzna prezentuje funkcje roweru składanego

W stanie „złożonym” rower składany zajmuje bardzo mało miejsca, większość modeli można łatwo przenosić jedną ręką. Z tego powodu można je bezproblemowo trzymać w mniejszych mieszkaniach lub zapakować do nieco większego plecaka, kiedy wybieramy się na przykład na kemping. Tańsze modele pomimo niewielkich rozmiarów potrafią ważyć całkiem sporo, co może utrudnić jazdę mniej doświadczonym rowerzystom. Istnieją również pełnowymiarowe składaki, nawet takie zbliżone masą do rowerów tradycyjnych, kosztują one jednak znacznie więcej.

Struktura roweru składanego przypomina zazwyczaj damski rower miejski lub trekkingowy. Podobnie jak takowe posiadają szereg akcesoriów, takich jak błotniki lub bagażnik. Ich ramy są pozbawione górnej rury, aby można było je łatwiej złożyć. W większości przypadków dostępne na rynku składaki to singlespeedy, co oznacza, że nie posiadają przerzutek. (Dostosowane są do płaskiej nawierzchni, na przykład do miasta.) Nie jest to jednak reguła, jeśli się postaramy to znajdziemy modele, które mają 3, 5, lub nawet i 7 biegów. Tańsze składaki posiadają ramy stalowe, te z średniego segmentu aluminiowe, a najdroższe z włókien węglowych. Nie uświadczymy więc w nich ram tytanowych.

Do czego jest rower składany?

Rowery składane posiadają bardzo niecodzienne pierwotne zastosowanie, mianowicie powstały jako środek transportu... piechoty armii holenderskiej! Jak można się domyślić obecnie nie pełni już takiej funkcji. Współczesne składaki to domena wielkich miast lub rodzinnych wycieczek. Ale dlaczego akurat one? Z pewnością rowery miejskie lub trekkingowe poradzą sobie w powyższych warunkach równie dobrze, czemu więc ludzie wolą składaki? Odpowiadamy poniżej!

jazda na rowerze składanym

Kompaktowość rowerów składanych w miastach to atut obok którego nie da się przemilczeć. Ze złożonym składakiem możemy bezproblemowo wejść do komunikacji miejskiej kiedy zmęczyliśmy się jazdą lub wykorzystujemy publiczne środki transportu do skrócenia trasy. Z modelem typowo miejskim byloby to dużo trudniejsze. Ponadto model składany jest dużo łatwiejszy w ochronie przed kradzieżą i możemy go mieć cały czas przy sobie. Cechy te znacząco zwiększają jego przydatność w wielkich metropoliach.

Jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę, w której planujemy jeździć na rowerze, ale mimo wszystko nie uznajemy tego za główny punkt naszej podróży to dobrym rozwiązaniem będzie wziąć ze sobą składak, zamiast pełnowymiarowego, wielkiego roweru. Zajmie on o wiele mniej miejsca w bagażniku, dzięki czemu będziemy mieli dużo więcej przestrzeni na ewentualne walizki. W ten sposób unikniemy też ewentualnych kosztów wypożyczenia roweru w obcej miejscowości.

Zalety rowerów składanych

Osobiście uważamy rowery składane za dość niedocenione, Posiadają szereg zalet, które są często ignorowane lub niezauważane przez kolarskich purystów. Oto część z nich:

Uniwersalny rozmiar rowerów składanych, odstający od reguł, jakimi rządzą się sztampowe rozdaje jednośladów może być przez niektórych uznawany za wadę...ale jeśli przyjrzymy się temu bliżej, to można tak naprawdę uznać go za zaletę! Dlaczego? Już tłumaczymy: Przymierzając się do zakupu dwóch kółek spędzamy dużo czasu szukając sprzętu, którego rozmiar będzie idealnie dopasowany pod rozmiary naszego ciała. W przypadku składaków nie musimy marnować na to czasu. Większość z nich jest przecież regulowana!

rower składany

W porównaniu z tradycyjnymi rowerami ceny składaków prezentują się naprawdę dobrze! Koszt modelu, który będzie służyć nam na lata to mniej więcej 1/3 ceny tego, co wydalibyśmy na porządny jednoślad miejski lub MTB. Z tego powodu rowery składane to dobra opcja dla tak zwanych „niedzielnych kolarzy”, którzy nie potrzebują profesjonalnego sprzętu i jeżdżą raczej okazyjnie.

Oczywiście największą zaletą omawianych rowerów jest jak sama nazwa wskazuje…możliwość składania. Są dzięki temu łatwiejsze w przechowywaniu, co przyda się w szczególności ludziom, którzy nie mają możliwości trzymania pełnowymiarowego jednośladu w domu bądź garażu, bądź często zdarza im się wchodzić do tramwaju bądź busa z rowerem. Składaki lśnią więc przede wszystkim w dużych miastach, w których króluje pośpiech i wątpliwa jakość życia.

Wady rowerów składanych

Składaki mają wyraźne zalety, jednak mimo to polecamy dokładnie przemyśleć zakup takowego sprzętu, ponieważ posiada on też rażące wady, których nie da się w całości zredukować. Oto najważniejsze z nich:

Dużym minusem rowerów składanych jest ich wysoka średnia waga. Aby wykorzystać system zatrzaskowy producenci muszą zużyć na jednoślad większą ilość ciężkich surowców, co w efekcie przekłada się na to, że składaki pomimo niewielkich rozmiarów potrafią ważyć więcej niż pełnowymiarowe jednoślady. Nie jest to ogromna różnica, raczej oscylująca w granicach jednego lub dwóch kilogramów, mimo to jest dość odczuwalna i nie można jej zignorować. Zawsze można też kupić lekki składak wykonany z karbonu, aczkolwiek może to nas troszkę kosztować.

złożony rower składany

Tradycyjne rowery składane posiadają niższą niż przeciętną średnicę kół. O ile wizualne aspekty tego rozwiązania są jak najbardziej subiektywne tak niestety trzeba przyznać, że ma ono negatywny wpływ na wygodę użytkowania jednośladu. Mniejsze koła gorzej amortyzują nierówności na drodze, a odczuć to można nawet przemieszczając się po mieście. Ponadto wykonują średnio więcej obrotów podczas jazdy, co w efekcie przekłada się na większe zużycie opon. Jeśli jesteśmy wysocy, a składak nie posiada opcji regulowania sztycy to jazda na małych kołach będzie absolutnym koszmarem dla naszych kolan.

Największą bolączką rowerów składanych jest ich nieuniwersalność i przeciętność. Składaki nadają się tak naprawdę do jednej rzeczy; krótkich przejażdżek z punktu A do punktu B w miejskim środowisku. Znalezienie ambitniejszego jednośladu składanego, takiego którym będziemy mogli bez większego ryzyka pojechać na dłuższą wyprawę to bardzo trudne (aczkolwiek możliwe) zadanie. Niska popularność składaków wiąże się z tym, że istnieje sprzęt, który robi od nich prawie wszystko lepiej. Mowa oczywiście o rowerach miejskich!

Rower składany a rower miejski

Rowery miejskie to świetna alternatywa dla składaków. Tzw. „Mieszczuchy” negują większość wad, posiadanych przez jednoślady składane. Nie można ich nazwać bezpośrednio „lepszą wersją”, gdyż pozbawione są możliwości złożenia. Mimo tego są świetną formą osobistego transportu i warto się nad nimi zastanowić. Pełnowymiarowość, szereg akcesoriów i niska rama to atrybuty, które świetnie sprawdzą się w trakcie jazdy po mieście. Jeśli mamy wątpliwości, czy rower składany będzie odpowiadał naszemu stylowi jazdy to warto  zamiast tego zainwestować w rower miejski.

Elektryczne rowery składane

Rowery składane można również znaleźć w wariancie elektrycznym. Takie e-bike są często tańsze od swoich pełnowymiarowych odpowiedników, stanowią więc doskonałą opcję budżetową dla osób, którym bardzo marzy się wypróbowanie „elektryka”. Ponadto sposób, w jaki działa wspomaganie elektryczne sprawi, że waga składaka nie będzie aż tak odczuwalna, negując w ten sposób jedną z jego największych wad.

rower składany

Dla kogo jest rower składany? (Podsumowanie)

Ciężko jest polecić rowery składane każdemu użytkownikowi, naturalnie posiadają one swoje mocne strony, aczkolwiek ich specyficzne niuanse mogą zniechęcić niezdecydowanego rowerzystę. Polecamy składaki osobom w pełni świadomym swoich decyzji, które dla systemu zatrzaskowego są w stanie pójść na kilka kompromisów. Wszyscy inni powinni rozważyć raczej zakup roweru miejskiego, bądź jeśli już to składanego e-bike.