Co powinieneś wiedzieć o jeździe rowerem jesienią? - Poradnik

Co powinieneś wiedzieć o jeździe rowerem jesienią? - Poradnik

Posted by   wrz 7, 2023     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Lato powoli chyli się ku końcowi. Słońce zachodzi coraz wcześniej, a poranki są coraz to zimniejsze. Nie ma wątpliwości, że zbliża się jesień. Wielu rowerzystów zapada w tym okresie w "sen zimowy", chowając swoje jednoślady w ciepłe, bezpieczne kąty garaży. Na szosach spotykamy coraz to mniej rowerów, pozostają tylko najwytrwalsi. Nie oznacza to jednak, że każdy amator dwóch kółek powinien "odstawić" swoje hobby na zimniejszą połowę roku. Ci, którzy nie boją się zmarznąć zachwalają zalety jazdy jesienią, często wspominając ją lepiej niż swoje letnie przygody.

Jesteśmy wielkimi fanami jesiennego kolarstwa, dlatego uważamy, że każdy powinien go chociaż raz spróbować. Ten poradnik powstał, po to aby pomóc rowerzystom w przygotowaniu się do jazdy podczas chłodniejszych miesięcy. Omówimy jak ubrać się na jesienną wyprawę i podzielimy się poradami dotyczącymi jazdy. Przed tym jednak warto odpowiedzieć na pytanie, które w tym momencie może wielu nurtować:

Po co jeździć na rowerze jesienią?

Wielu sezonowych rowerzystów może zastanawiać się, czy jazda na rowerze jesienią w ogóle ma sens. Prawdą jest, że zimniejsze miesiące wymagają od kolarza dużo większego zaangażowania, co dla niektórych potrafi być bardzo niewygodne. Poruszanie się na dwóch kółkach podczas tej pory roku ma za to sporo benefitów, których nie uświadczymy, jeżdżąc tylko i wyłącznie latem!

Ironicznie jedną z największych zalet jazdy jesienią jest fakt, że w tej porze roku liczba rowerzystów diametralnie maleje. W związku z tym drogi rowerowe i górskie szlaki, a nawet i skate parki są znacznie mniej zaludnione, cichsze. Poza "świętym spokojem" daje nam to spore pole do popisu, jeśli chodzi o triki i akrobacje, ponadto nie będziemy musieli nikogo wyprzedzać bądź irytować się, że jesteśmy wyprzedzani!

Gdy planujemy rozpocząć swoje rowerowe przygody właśnie od jesieni, to jesteśmy w dość komfortowej pozycji, jeśli chodzi o zakup jednośladu. Rower kupujemy poza szeroko pojętym sezonem, więc możemy spodziewać się, że będzie tańszy. Największe obniżki dotyczą zazwyczaj modeli miejskich bądź szosowych, którymi niestety jeździ się najmniej wygodnie w niskich temperaturach. Oczywiście MTB i gravele też nie będą tak kosztowne, jak mogłyby być latem.

Jeżdżąc jesienią troszczymy się o swoje zdrowie fizyczne tak samo dobrze, jak i w lecie. Dbanie o swoją sylwetkę i organy jest bardzo korzystne dla ciała i pozwoli nam żyć dłużej unikając chorób. Jesienne kolarstwo jest szczególnie istotne, jeśli planujemy ograniczyć naszą zimową aktywność do minimum. Daje nam pewność, że nie "zapuścimy się" w naprawdę zimnych miesiącach. Ponadto przedłużenie sezonu rowerowego może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, pozwala nam uniknąć chandry.

Mniej istotnym plusem, dla którego warto wybrać się na rowerową przejażdżkę jesienią jest atmosfera. W okresie września, aż do późnego października rowerowe szlaki mogą wyglądać naprawdę pięknie. Oczywiście jest to dość subiektywne.

Rowerzystka w lesie jesienią

Jak ubrać się na rower jesienią?

Pogoda jesienią bywa bardzo kapryśna. Temperatura potrafi zmienić się diametralnie z godziny na godzinę. Dzień zapowiadający się ciepło może okazać się rekordowo zimny. Dodać należy do tego również wysokie szansy na opady atmosferyczne, takie jak deszcz, a w skrajnych przypadkach nawet i śnieg! Aby jesienne kolarstwo nie było dla nas udręką rekomendujemy ubrać się "na cebulkę", czyli w łatwe do ściągnięcia warstwy. Wskazane jest też, aby wybrana przez nas warstwa wierzchnia była wodoodporna. W okresie jesiennym odpowiedni, wygodny i ciepły ubiór jest podstawą. Od niego zależy czy będziemy czerpać przyjemność z jazdy. Warto jest też pochylić się nad mniej oczywistymi, ale również ważnymi akcesoriami:

  • Rękawice rowerowe:

Jest to najważniejsze akcesorium podczas jazdy jesienią. Rękawice rowerowe zapewniają ciepło dłoniom, które jak powszechnie wiadomo są szczególnie podatne na niebezpieczne odmrożenia. Kupując ten dodatek powinniśmy rozglądać się za długimi i możliwie jak najcieplejszymi modelami. Wykluczamy oczywiście egzemplarze, które nie chronią palców! Nie powinno się bagatelizować znaczenia rękawiczek rowerowych, jeśli mamy możliwość powinniśmy jeździć w nich przez całą jesień. Nasze ręce nam potem podziękują!

  • Czapka:

Czapka jesienią jest równie ważna przy rowerowych przygodach, jak i pieszych wędrówkach. Pomaga nam ocieplić głowę oraz uszy, redukując ryzyko przeziębienia, lub nawet gorszych chorób. Dobierając czapkę do jesiennych szaleństw jednośladem powinniśmy pochylić się nad modelami stricte do jazdy na rowerze. Ich głównym atutem jest to, ze są wykonane z oddychającego materiału, który jest w stu procentach kompatybilny z kaskami rowerowymi. (Które bardzo polecamy nosić!)

  • Bielizna termoaktywna

Ten typ odzieży to totalny "game changer", jeśli chodzi o jazdę jesienią. Bielizna termoaktywna doskonale izoluje ciepło naszego ciała i jest bardzo przydatna w rekordowo niskich temperaturach. Jeśli dzień jest wystarczająco ciepły, to możemy jej używać jako zamiennik jednej z zakładanych przez nas warstw wierzchnich. Zamiast np. Ubierać dodatkowo bluzę, możemy po prostu założyć pod ubranie zestaw bielizny termoaktywnej. Ponadto cechuje się ona ogromną praktycznością; nie służy tylko do kolarstwa! Używać jej można również w innych sportach, dzięki czemu możemy poszerzyć nasze jesienne horyzonty, na przykład biegając.

W co wyposażyć rower na jesień?

Przygotowując się do jazdy jesienią, powinniśmy wziąć pod uwagę odpowiednie wyposażenie roweru. Warto jest zadbać o wymianę lub dodanie osprzętu, tak aby nasz jednoślad był odpowiednio dostosowany do warunków pogodowych. W ten sposób uzyskamy przewagę na trasie i będziemy radzić sobie lepiej niż mniej przygotowani rowerzyści. Powinniśmy uwzględnić:

  • Nowe opony

Zalecamy wymienić ogumienie na takie, które sprawdzi się do jazdy jesienią. Polecamy opony o agresywniejszym bieżniku, wykonane z grubszej gumy, które cechują się wysoką przyczepnością. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się, że wpadniemy w poślizg podczas jazdy. Jesienią jest to szczególnie powszechny problem, ponieważ opadnięte liście mogą zawierać dużo niebezpiecznej wilgoci, nawet jeśli trasa pozornie wygląda na suchą! W przypadku rowerów górskich albo fatbike możemy darować sobie zmianę opon, o ile te obecne są w dobrym stanie technicznym.

  • Błotniki

W okresie jesienno-zimowym błotniki przydają się jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Chronią nasze ubrania podczas jazdy przed odpryskami wody i błota, zwiększając komfort i jakość rowerowych przejażdżek. W ten sam sposób ochraniają komponenty jednośladu, zmniejszając ryzyko uszkodzenia osprzętu poprzez korozję. Dodatkowym atutem błotników jest również to, że dzięki nim nasz rower z pewnością będzie czystszy. Nie są one jednak wcale wymagane, nawet jeśli jeździmy jesienią.

  • Odblaski

Ważne są cały czas, niezależnie od pory roku. Poczynając od jesieni, a kończąc na wczesnej wiośnie dni są relatywnie krótkie; robi się ciemno stosunkowo wcześnie. Wtedy odblaski są jeszcze istotniejsze. Pozwalają nam zachować dobrą widoczność na szosie oraz w mieście, ostrzegając kierowców przed naszą obecnością. Jeśli nie widzi nam się nosić odblaskowej kamizelki warto jest zainwestować w naklejki lub odpowiednią opaskę. (Którą zalecamy umieścić na ramieniu, bądź na ramie.) Istnieje jednak coś, co jeszcze lepiej wpływa na widoczność rowerzysty...

Rowerzystka jeździ na rowerem górskim jesienią.

Oświetlenie rowerowe

Odpowiednio silne oświetlenie rowerowe jest bardzo istotne podczas jazdy wieczorem lub nocą. Sprawia, że rowerzysta może czuć się w trasie znacznie bezpieczniej. Światła zwiększają naszą widoczność dla kierowców pojazdów silników i ułatwiają nam nawigowanie po ciemnej trasie.

Oświetlenie nie jest obowiązkowe. Polski kodeks drogowy reguluje prawnie jedynie tylny, czerwony odblask - wszystkie inne światła są opcjonalne. Nie zmienia to faktu, że w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego powinniśmy posiadać jak najwięcej lampek. Zalecamy używać przynajmniej dwóch świateł na ramę (Tylne i przednie). Przyda się też oświetlany kask!

Moc lampek rowerowych podaje się w lumenach. Na rynku możemy znaleźć modele od pięćdziesięciu do nawet i dwóch tysięcy lumenów. Optymalne do jazdy nocą lub późnym wieczorem będzie oświetlenie posiadające ich co najmniej pięćset. Nic nie zatrzymuje nas jednak, przed zakupem droższych świateł, w końcu wyjdzie nam to na dobre!

Jeśli mieszkamy za granicą, lub planujemy podróżować to warto będzie kupić oświetlenie zgodne z niemieckim standardem STvZO. Takowe reflektory nie oślepiają innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ ich światło skierowane jest bardziej ku podłożu. Niedostosowanie się do normy StvZO w Niemczech grozi mandatem. W Polsce rozporządzenie to nie obowiązuje, aczkolwiek warto wiedzieć, że istnieje, zwłaszcza jeśli często jeździmy za granicę!

Jak dbać o rower jesienią?

Jeżdżąc jesienią musimy uważać na swój rower bardziej niż w sezonie. Ze względu na nieprzyjazne warunki pogodowe musimy wyjątkowo dbać o kondycję konstrukcji oraz części jednośladu. Jeśli nasze dwa kółka posiadają ramę stalową bądź aluminiową, to istotne będzie regularne używanie preparatów antykorozyjnych. Jesienna wilgoć oraz opady atmosferyczne zwiększają szansę na to, że jednoślad pokryje się rdzą.

Rekomendujemy również często czyścić osprzęt roweru, nawet częściej niż latem! Ze względu na nagminne ryzyko deszczu dobrze będzie regularnie oliwić łańcuch. Pozostałe części jednośladu powinny być stale oczyszczane z błota. W ten sposób będziemy mieli pewność, że korozja nie dopadnie naszego roweru w zimnych miesiącach!

Dobrze będzie przechowywać rower w suchym, ciepłym i zacienionym miejscu, aby chronić jego elementy przed korozją. Kategorycznie odradzamy trzymania jednośladu na zewnątrz, zwłaszcza jesienią i zimą! Jeśli nasze mieszkanie jest za małe na przechowywanie dwóch kółek w środku, to warto rozważyć trzymanie ich na klatce schodowej. Oczywiście, jeśli posiadamy odpowiednie zapięcie rowerowe.

Najważniejsze są jednak staranne oględziny roweru po zakończonym sezonie letnim. Warto przejrzeć wszystkie komponenty, sprawdzić czy nie zostały uszkodzone bądź zużyte w trakcie jazdy. Szczególną uwagę należy zwrócić na opony, napęd, przerzutki oraz hamulce. Osobom nieposiadającym odpowiedniej wiedzy zalecamy skorzystać z pomocy serwisu rowerowego.

Rowerzysta z ebike odpoczywa jesienią

Nie odpuszczaj jesieni!

Jesień jest doskonałą porą roku dla bardziej ambitnych rowerzystów i według nas nie ma sensu jej sobie odpuszczać. Skrócenie sobie "przerwy zimowej" wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, jest również doskonałym testem dla naszej determinacji. Z naszymi poradami każdy kolarz będzie czerpać niezmierną przyjemność z jazdy o tej porze roku. Mamy nadzieję, że zobaczymy was na szosie już tej jesieni!