Materiały ram rowerowych - czym się charakteryzują?

Materiały ram rowerowych - czym się charakteryzują?

Posted by   kwi 21, 2023     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Wszyscy to znamy. Przymierzasz się do zakupu nowego jednośladu. Zadowolony przeglądasz aukcje internetowe, aż w końcu dochodzisz do momentu, w którym uświadamiasz sobie, że rama roweru może być wykonana z przeróżnych materiałów, każdy materiał cechuje się czymś innym, a ty nie jesteś pewien, który wybrać. Od wyboru odpowiedniej ramy zależy, czy będziesz czerpać satysfakcję z jazdy. Dlatego wybór ten jest kluczowy. Każdy materiał ma swoje wady oraz zalety, a ostateczna decyzja zależna jest oczywiście od twojego budżetu i planowanego zastosowania roweru. Niezależnie, czy masz ochotę na MTB, rower miejski czy E-bike - spróbujemy pomóc ci dokonać decyzji, z której będziesz zadowolony.

Do najczęściej wykorzystywanych materiałów należą aluminium, stal, tytan i karbon. Każdy ze swoim własnym zestawem właściwości, dlatego powinieneś zapytać sam siebie: Czy zależy ci na tym, ile będzie ważył twój rower? Ile pieniędzy jesteś w stanie na niego przeznaczyć? Czy potrzebujesz czegoś co wytrzyma dekadę, czy może myślisz wymienić pojazd po jednym lub dwóch sezonach? Planujesz bezpieczny zakup gotowego jednośladu, czy masz zamiar stworzyć idealny custom bike? Odpowiedzi na te pytania zaważą na twojej ostatecznej decyzji.

Hipotetycznie powiedzmy, że nie chcesz przeznaczać na rower całej swojej wypłaty. Jesteś poszukującym wrażeń hobbystą i pragniesz, aby twoje "dwa kółka" były lekkie oraz zwrotne. W takim wypadku polecalibyśmy zainwestować w ramę aluminiową, ponieważ takowa będzie ważyć relatywnie niewiele, i nie obciąży twojego portfela. Jeśli twoje wymagania są podobne, ale masz ochotę wydać troszkę więcej pieniędzy to na pewno zadowoli cię rama karbonowa. Jej zalety pokrywają się z tymi, które posiada aluminium, a na dodatek lepiej absorbuje wszelakie wstrząsy na szosie. Analogicznie; być może rozglądasz się za idealnym rowerem trekkingowym, na dalekie pełne doświadczeń wycieczki. Jeśli w takowym przypadku cena nie gra roli, to powinieneś zainteresować się ramą tytanową, która zapewnia wspaniałą jakość jazdy i odporność na praktycznie wszystkie uszkodzenia. Mniej kosztowną alternatywą tytanu będzie stal, jednak należy wiedzieć że w większości przypadków będzie ona cięższa. Powtórzmy jeszcze raz: Nie ma ramy idealnej. Każda ma swoje wady oraz zalety, a najważniejsze jest to, aby zrozumieć ich właściwości materiału z którego jest wykonana. Z tego powodu przedstawimy je, abyś mógł wybrać rower, który będzie idealnie spełniał twoje oczekiwania.

Mężczyzna w okularach naprawia rower z karbonową ramą w warsztacie rowerowym.

Jakie właściwości ma aluminium?

Statystycznie najczęściej stosowany materiał ramy. Błędne jest stwierdzenie, że aluminium wykorzystywane jest tylko w rowerach tańszych, bardziej budżetowych. Posiada właściwości, dzięki którym sprawdzi się również idealnie w jednośladach jakości premium, lub kosztownych rowerach elektrycznych. Jest bardzo lekkie (Ale zazwyczaj nie tak lekkie jak karbon!). Posiada całkiem niezły stosunek wytrzymałości do masy i jest odporne na rdzewienie. Głównym atutem musi być tu jednak koszt. Rowery Aluminiowe sa bardzo przystępne cenowo, dlatego nadają się świetnie dla początkujących. Często są sztywne i responsywne co czyni je znakomitą opcją dla kolarzy, którzy pragną jednośladu, który będzie się szybko rozpędzał. Sztywność wpływa jednak jednak negatywnie na amortyzację. Aluminium nie absorbuje wstrząsów tak dobrze jak inne materiały. Z tego powodu nie jest najlepszą opcją na drogi polne, lub długie trasy, gdzie najważniejszy jest komfort jazdy. Nada się za to do konstrukcji jednośladów wyczynowych, które z natury powinny być lekkie. Niestety nie można przemilczeć faktu, że aluminiowe rowery często są cięższe w naprawie (Wymagają do niej specjalistycznego sprzętu!) a także mniej wytrzymałe od pozostałych opcji. Z tego również powodu warto pomyśleć o tym materiale, jeśli planujemy jeździć po mniej wymagających, bezpiecznych trasach.

O ramach aluminiowych (A także stalowych!) mówiliśmy szczegółowo w artykule "Jaka rama do roweru? Aluminiowa czy stalowa?". Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Jakie właściwości ma karbon?

Rowery z włókien karbonowych to obecnie egzotyka, jeśli chodzi o polski rynek. Nie można przemilczeć jednak tego, że to właśnie karbon jest materiałem najczęściej używanym w jednośladach z najwyżej półki - zarówno tej jakościowej jak i cenowej! Prawdopodobnie każdy sklepowy rower na poziomie profesjonalnym wykonany jest obecnie właśnie z karbonu. Z czego wynika fenomen tego materiału? Przede wszystkim przy odpowiednio niskiej gęstości jest znacznie lżejszy zarówno od aluminium, jak i stali, czy tytanu. W parze z tym idzie mniejsza sztywność, dzięki czemu rower z włókien węglowych będzie lepiej absorbował wszelakie wstrząsy spowodowane nierówną powierzchnią - przekłada się to na bardzo komfortową jazdę, bez potrzeby zakupu dodatkowej amortyzacji. Karbon można formować w kształty niespotykane w przypadku rowerów z innych materiałów, posiada to niszowe, aczkolwiek istotne zastosowanie: wykonana z niego rama często będzie bardziej aerodynamiczna, maksymalizując przy tym osiągi! Oczywiście nic nie jest jednak perfekcyjne - Rowery wykonane z karbonu to często najdroższe modele dostępne na rynku. Włókna węglowe są również podatniejsze na pęknięcia w porównaniu z metalami.

Aby pomóc ci spojrzeć na karbon z szerszej perspektywy napisaliśmy artykuł: "Co daje nam rama karbonowa? Rower z ramą karbonową". Polecamy mu się przyjrzeć!

Biały Rower Elektryczny z koszykiem oraz niską ramą

Jakie właściwości ma stal?

Dobrze wykuta stal! Kiedyś najpopularniejszy materiał, jeśli chodzi o rowerowe ramy. Wraz z postępem technologicznym został jednak wygryziony przez lekki karbon oraz aluminium...a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Od kilku lat możemy zaobserwować renesans ram stalowych, które wracają do łask w praktycznie każdym szanującym się sklepie rowerowym. Skąd ta zmiana? Popularność stali chromowo-molibdenowej, dużo wytrzymalszej od uprzednio używanej stali hi-ten eksplodowała. Ramy z tego materiału są wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i w przeciwieństwie do karbonu, czy aluminium - bardzo łatwe w naprawie. (W przypadku rażących "urazów" rower wystarczy zespawać, co nie jest możliwe w przypadku pozostałych materiałów!). Ten niesamowity stop żelaza z węglem posiada również swoje wady; Po czasie może ulec korozji, oraz jest najcięższą z prezentowanych przez nas opcji. Mimo tego jesteśmy pewni, że stal nada się idealnie na rekreacyjne wycieczki w terenie, jeśli szukasz roweru na wakacje lub interesuje cię bikepacking.

Jakie właściwości ma tytan?

Niszowy sprzęt dla prawdziwych koneserów. Tytan dzieli wiele swoich pozytywnych cech ze stalą, jednak w odróżnieniu do niej jest całkowicie odporny na korozję. O wytrzymałości tego materiału krążą legendy - wiele producentów daje dożywotnie gwarancje na swoje tytanowe rowery. Posiada najlepszy stosunek wytrzymałości do masy, a przy tym wykonane z niego ramy potrafią być zaskakująco lekkie. (Mimo wszystko w tej kategorii króluje karbon.) Z tych powodów nadaje się idealnie do MTB. Na domiar wszystkiego jest łatwiejszy w naprawie niż aluminium, czy włókna węglowe (Można go spawać!), więc jeśli jakimś cudem zostanie uszkodzony, to nie będziesz mieć kłopotów z naprawą. Gdzie wady? Tytanowe rowery są niebotycznie drogie, a przy tym trudno dostępne. Z tego powodu ciężko dostać tytanową ramę z zwykłym sklepie rowerowym. Materiał ten popularny jest w społeczności custom bike, wśród ludzi pragnących stworzyć swój idealny rower od zera.

Czerwony w pełni amortyzowany rower górski posiadający oświetlenie oraz błotniki.

Alternatywne materiały ram rowerowych?

Przedstawione powyżej materiały należą do najpopularniejszych, ale pod żadnym pozorem nie są to jedyne opcje. Istnieją niszowe alternatywy, które obecnie traktowane są raczej jako ciekawostki - nie mamy jednak pewności co przyniesie przyszłość. Można spotkać na przykład ramy z magnezu, które osiągnęły relatywną popularność na początku lat 90, a teraz powoli wracają do mainstreamu. Doskonale tłumią drgania i wibracje, są lżejsze od aluminium i świetnie przenoszą prędkość - niestety są przy tym bardzo nietrwałe i wymagają częstej konserwacji. Inną, i pozornie absurdalną opcją mogłaby się wydawać rama bambusowa. Okazuje się jednak że są one zaskakująco wytrzymałe i posiadają świetną amortyzację. Nie są jednak zalecane jeśli chcemy zmaksymalizować osiągi roweru. Materiały te na pewno przykują twoją uwagę jeśli chcesz, aby twój jednoślad się wyróżniał!

Podsumowanie - materiały ram rowerowych - czym się charakteryzują?

Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Rower powinien być w całości dostosowany do twoich preferencji, z tego również powodu nie powinieneś przejmować się wadami na przykład aluminium, jeśli bardzo interesują cię jego zalety. Pamiętaj także, że przed zakupem nowego jednośladu należy zadbać o dostosowanie go do twojego wzrostu oraz sylwetki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj!