Rower z niską ramą - Dla kogo?

Rower z niską ramą - Dla kogo?

Posted by   maj 2, 2023     Blog o rowerach elektrycznych, tradycyjnych, częściach rowerowych     0 Comments

Ogólny kształt ramy posiadanej przez twój rower jest niezwykle istotny. Nie chodzi tutaj tylko wyłącznie o wygląd, ale również o osiągi. Przez lata design jednośladów zmienił się drastycznie, można wręcz powiedzieć, że ewoluował. Najbardziej widać to na przestrzeni dwóch ostatnich dekad, podczas których firmy produkujące rowery prześcigały się w czynieniu swoich produktów coraz to bardziej praktycznymi oraz zaawansowanymi. Jedną z konsekwencji tego szalonego postępu jest jasne i klarowne wyznaczenie standardu dla ram rowerowych. Z tego powodu rynek dominują ich dwa rodzaje: klasyczny, z wysoko osadzoną górną rurą zwany również "Step-Over" oraz modele z niższym przekrokiem zwane "Step-Through", które powszechnie uważane są za zarezerwowane dla kobiet. Czy aby jednak na pewno powinno się korzystać z takiego podziału?

W ciągu ostatnich kilku lat jednoślady z obniżoną górną rurą stają się coraz to popularniejsze. Spowodowane jest to tym, że producenci rowerów kładą teraz większy nacisk na wyrównanie różnic pomiędzy modelami "Step-Through" a tymi tradycyjnymi. Po części też wiąże się to z "modą" na rowery elektryczne, które często wykorzystują ten typ geometrii, aby zwiększyć ogólny komfort użytkownika. Czynniki te sprawiają, że wielu kolarzy jest niezdecydowana co do wyboru kształtu ramy. W artykule tym spróbujemy określić różnice pomiędzy rowerami "Step-Through" a rowerami "Step-Over", wymienimy ich wady i zalety, oraz spróbujemy określić, która opcja będzie dla ciebie lepsza.

Czym cechuje się rower z niskim przekrokiem?

Rowery z niskim przekrokiem, zwane również rowerami "Step-through" posiadają bardzo bogatą historię. Zostały wynalezione w XIX wieku jako odpowiedź na coraz częstsze korzystanie z jednośladów przez kobiety i szybko zyskały ogólnoświatową popularność. Ich geometria ułatwia użytkowanie, kiedy osoba jeżdżąca nosi spódnicę lub sukienkę. Z tego również powodu powstał krzywdzący stereotyp mówiący, że rowery z niskim przekrokiem zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla kobiet. Nie jest to oczywiście prawda zarówno teraz, jak i w przeszłości. Jednoślady "Step-Through" faworyzowane były wtedy również przez wielkiej maści dostawców, ponieważ ich specyficzny kształt umożliwia komfortowe wsiadanie oraz wysiadanie. Podział na rowery damskie oraz męskie nie powinien nikomu przeszkodzić w cieszeniu się wygodniejszą jazdę.

Jeśli chodzi o budowę, to rowery z niskim przekrokiem cechują się głównie niżej osadzoną górną rurą, a czasem nawet jej całkowitym brakiem! Dzięki temu rozwiązaniu wsiadanie i wysiadanie z jednośladu jest znacznie wygodniejsze. Szczególnym przypadkiem jest tutaj rower holenderski, którego dodatkowymi atutami jest nisko osadzone siodełko i wysoka kierownica, co pozytywnie wpływa na posturę w trakcie jazdy. Ponadto takie rowery posiadają zazwyczaj multum przydatnych akcesoriów, które czynią je niezastąpionymi podczas miejskich przejażdżek.

Do jednośladów z niskim przekrokiem możemy również zaliczyć rowery składane. Zastosowanie w nich ramy "Step-Through" sprawia, że są mniejsze, dzięki czemu ich system składania jest łatwiejszy i przystępniejszy w użytkowaniu. Popularny "składak" posiada jednak inne wady i zalety od zwyczajnego modelu z niską geometrią, z tego powodu nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły.

Rower Elektryczny Zundapp posiadający ramę z niskim przekrokiem.

Wady i zalety roweru z niską ramą

Rowery "Step-Through" posiadają wiele zalet. Potrafią one być dużo bezpieczniejsze; jeśli stracisz równowagę podczas jazdy na takim modelu, to na pewno nie zaplątasz się w górną rurę! Ich geometria umożliwia bardziej komfortowe korzystanie, jeśli nosisz spódnicę lub sukienkę. Najważniejszą zaletą jest jednak możliwość o wiele wygodniejszego wsiadania i wysiadania z roweru. Dzięki niskiemu przekrokowi użytkownik nie musi wysilać się, podnosząc wysoko nogi, aby wsiąść na swój rower. Rozwiązanie to powinno zadowolić osoby starsze oraz te o niższej mobilności, które mimo wielu trudności chcą zadbać o aktywny sposób o swoje zdrowie. Spodoba się też dostawcom i kurierom, którzy w swojej pracy często muszą schodzić z jednośladu.

Wady rowerów z niskim przekrokiem nie są wcale rażące, i na pewno nie przeszkodzą w codziennym użytkowaniu. Pomimo tego uważamy, że należy o nich wspomnieć. Główną wadą jednośladów "Step-Through" jest ich wyższa waga. Ze względu na częsty brak górnej rury reszta ramy musi być cięższa i stabilniejsza, aby zapewnić odpowiedni balans. Zwykle jest to różnica jednego lub dwóch kilogramów. Ze względu na swoją konstrukcję rowery te posiadają trochę inny niż zazwyczaj środek ciężkości, który utrudnia wnoszenie modelu np. Po schodach. Tę wadę z łatwością niwelują rowery elektryczne, które często posiadają wspomagający prowadzenie tryb "Walk". Istotnym minusem jest również mniej miejsca na akcesoria, takie jak np. Bidon.

A może jednak rower tradycyjny?

Rowery z niską ramą to z pewnością doskonała opcja dla osób starszych. Idealnie sprawdzają się w warunkach miejskich bądź trekkingowych. Jednak, jeśli potrzebujesz profesjonalnego MTB bądź kolarzówki to zdecydowanie bardziej sprawdzi się tutaj tradycyjna rama typu "Step-Over" (Z wysoko osadzoną górną rurą!). Wiąże się to z tym, że takie modele posiadają często lepszą amortyzację, są sztywniejsze i gwarantują lepszy balans. Ważnym aspektem będzie również materiał z jakiego wykonana jest rama. Jeśli temat cię zainteresował to rekomendujemy artykuł: Materiały ram rowerowych - czym się charakteryzują?

Biały rower damski w parku, posiadający niską ramę, koszyk, błotniki, oświetlenie oraz bagażnik.

Podsumowanie - rower z niskim przekrokiem

Rower z niskim przekrokiem, czy może tradycyjny? Ostateczna odpowiedź zależna będzie od twoich osobistych preferencji oraz potrzeb. Zanim kupisz swój wymarzony jednoślad spróbuj jednak odpowiedzieć na kilka pytań: Do czego potrzebny jest mi rower? Czy potrzebuję modelu profesjonalnego? Czy bardziej przyda mi się rower do jazdy rekreacyjnej? Gdzie będę przechowywał swój rower? Zarówno jednoślady z niską ramą, jak i te tradycyjne posiadają swoje wady oraz zalety. Obie opcje są dobre - mają jednak inne zastosowania. Warto będzie wybrać model, który będzie odpowiednio spełniał swoje oczekiwania. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci w wyborze odpowiedniego roweru.

Kolarstwo jest doskonałą formą aktywności fizycznej, która może zapewnić ci dużo zabawy oraz relaksu. Może nawet przerodzić się w całkiem niezłe hobby. Z tego powodu należy wybrać rower, który poza odpowiednim kształtem ramy będzie miał też odpowiedni miał też adekwatny rozmiar, więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jaki rozmiar roweru jest dla mnie odpowiedni?